V Istri se ne znamo pohvaliti

Čeprav ima Istra izjemen potencial za razvoj zelene in trajnostne destinacije, te priložnosti še ni izkoristila, je glavni poudarek včerajšnje okrogle mize, ki jo je v Kopru pripravila pisarna evropskega poslanca Igorja Šoltesa.

O razvojnih priložnostih Istre so včeraj govorili (z leve) Ingrid Mahnič, Patricija Pirnat, Ivan Jakovčić, Igor Šoltes, Robert Rakar in Andrej Medved. Foto: Denis Sabadin
O razvojnih priložnostih Istre so včeraj govorili (z leve) Ingrid Mahnič, Patricija Pirnat, Ivan Jakovčić, Igor Šoltes, Robert Rakar in Andrej Medved. Foto: Denis Sabadin

KOPER > Na pogovor o razvojnih izzivih in potencialih Istre je evropski poslanec Igor Šoltes (Zeleni/ESZ) povabil še evropskega poslanca iz Istre Ivana Jakovčića (ALDE), direktorja Primorske gospodarske zbornice Roberta Rakarja, predsednika upravnega odbora LAS Istre Andreja Medveda, Patricijo Pirnat iz Kmetijske zadruge Agraria in predsednico tukajšnjega Društva vinogradnikov Ingrid Mahnič.

Vsi udeleženci so se strinjali, da v slovenski Istri ni skupnega koncepta razvoja, številni potenciali pa zato ostajajo neizkoriščeni. Predvsem zaledje Istre ponuja veliko priložnosti, ki jih ne znamo izkoristiti, so izpostavili. Razvoj v hrvaški Istri je na zanimiv način predstavil nekdanji župan Istrske županije Ivan Jakovčić: “Pred 30. leti so vsi prebivalci iz notranjosti Istre želeli na obalo, položaj na podeželju je bil zelo slab. Izpeljali smo tri ključne ukrepe: investirali v infrastrukturo, postavili kulturne projekte v mestih v notranjosti Istre, kot so Motovun, Oprtalj, Grožnjan ter brezplačno razdelili na milijone sadik oljk. Izhajali smo iz filozofije, da smo premajhni, da bi delali povprečno, zato moramo delati odlično.” Sledil je izjemen razvoj Istre kot celote in danes je živeti v središču Istre zelo zaželeno, saj je kakovost življenja bistveno boljša.

Šoltes je ta koncept lokalne vrhunske pridelave nadgradil s primerjavo o pomenu zdrave prehrane, čistega zraka in vode za prihodnost Slovenije in Istre. “Eden od ukrepov, s katerimi bi lahko lokalno pridelano hrano vrnili na mesto, ki si ga zasluži, je, da izvzamemo živila iz sistema javnega naročanja,” je menil Šoltes. Zato bi morala Slovenija graditi na zelenem butičnemu gospodarskem in turističnem razvoju.

Andrej Medved je dejal, da pri regijskem sodelovanju predstavlja realno oviro kup standardov in predpisov, ki to onemogočajo. S povezovanjem lokalnih pridelovalcev dokazujejo, da na teritoriju Istre obstajajo znanje, izkušnje in tradicija. Da sodelovanje med ljudmi in podjetji iz hrvaške in slovenske Istre že poteka in je na najvišji ravni, sta se strinjala tudi Robert Rakar in Ingrid Mahnič.

Slednja pa je poudarila, da se vinarji vse bolj usmerjajo v kakovost. “Prav tako je premalo zavedanja, da imamo premalo kmetij in da ni mladih prevzemnikov, veliko zemljišč pa se zato zarašča. To ni minus le za Istro, ampak tudi za turizem. Če bomo izgubili našo čudovito istrsko pokrajino, ne bo turizma,” je še povedala. “Grozdje obiramo ročno, s tem pa se ne znamo pohvaliti. Ohranjamo tradicijo, ki je vedno bolj cenjena, in to moramo kot regija znati prodati.”


Najbolj brano