V Cimosu bi radi boljše ponudbe

Kocka glede novega lastnika Cimosa bo padla konec junija. Tedaj bodo delničarji na skupščini dokončno odločali o ponudbah finančnih skladov, od katerih pričakujejo, da jih bodo medtem še izboljšali.

  Pet mednarodnih skladov je pripravljenih vložiti denar v Cimos, dokončna odločitev pa je v rokah lastnikov koprskega podjetja
Pet mednarodnih skladov je pripravljenih vložiti denar v Cimos, dokončna odločitev pa je v rokah lastnikov koprskega podjetja 

KOPER> Cimos je tudi lani zvišal prihodke, za zagotavljanje ritma razvoja pa potrebuje od 60 do 100 milijonov evrov svežega denarja, ki naj bi ga zagotovil izbrani partner.

Skupina Cimos je lani ustvarila 456 milijonov evrov prihodkov od prodaje. To je bilo za osem odstotkov več kot leto poprej, medtem ko sta bila dobiček iz poslovanja in čisti dobiček manjša; čistega dobička je bilo za 3,6 milijona, leto prej pa je znašal štiri milijone.

Cimos je že leta 2005 odprl tovarno v opustošeni Srebrenici in tako oznanili njen gospodarski preporod. Zdaj ima v BiH že šest podjetij, v katera je vložil 73 milijonov evrov, zaposlujejo pa tisoč delavcev. Poleg proizvodnje avtomobilskih delov Koprčani v BiH načrtujejo še proizvodnjo delov za kmetijske stroje in elementov za mini hidrocentrale, ki jih bodo gradili v tej državi.

Svojo hitro rast je skupina financirala z izposojenim denarjem. Zaradi razmeroma nizkega kapitala in precejšnje zadolženosti na eni strani in zaradi povečevanja naročil kupcev Cimos potrebuje dodaten kapital. Predsednik uprave Franc Krašovec med prednostne naloge uvršča prav urejanje odnosov z bankami in izboljšanje kapitalske strukture. Letos si obetajo šestodstotno rast prodaje, a za to potrebujejo dodaten obratni kapital. Na dodatna bančna posojila Koprčani ne morejo upati, ker so že zdaj prezadolženi. Lastniki so zato k dokapitalizaciji povabili partnerje, od katerih hkrati pričakujejo tudi kupnino za svoje delnice.

Nezavezujoče ponudbe za dokapitalizacijo je poslalo pet mednarodnih skladov, a nad njimi lastniki Cimosa niso najbolj navdušeni in pričakujejo, da jih bodo ponudniki zvišali. Če se delničarji na junijski skupščini ne bodo odločili za nobeno ponudbo, bi to pomenilo, da bodo družbo bodisi dokapitalizirali lastniki bodisi se bo Cimos sam lotil finančne sanacije.

Oboje se zdi manj verjetno. Lastniki se doslej niso ogrevali za dokapitalizacijo, nekateri bi celo radi izstopili iz lastništva. Če pa bi se Cimos lotil finančne sanacije brez zunanjega partnerja, bi moral prodati del premoženja in se z bankami dogovoriti o reprogramu. Družba ima do bank za približno 340 milijonov evrov kratkoročnih in dolgoročnih obveznosti.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano