Upravitelj prisilne poravnave Cimosa bo Zaman

Okrožno sodišče v Kopru je danes v predhodnem postopku prisilne poravnave nad družbo Cimos za upravitelja imenovalo Marka Zamana. Imenovanje Zamana so predlagali upniki, ki so tudi vložili predlog za začetek prisilne poravnave, kaže današnja objava na spletni strani Ajpesa.

Okrožno sodišče v Kopru je danes v predhodnem postopku prisilne poravnave nad družbo Cimos za upravitelja imenovalo Marka Zamana Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Okrožno sodišče v Kopru je danes v predhodnem postopku prisilne poravnave nad družbo Cimos za upravitelja imenovalo Marka Zamana Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Kot kaže sklep sodišča, ki postopka prisilne poravnave še ni začelo, je Zamana, sicer predsednika Zbornice upraviteljev Slovenije, za upravitelja imenovalo na predlog predlagateljev prisilne poravnave.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) in največje banke upnice, Nova Ljubljanska banka, Banka Celje, SID banka in Gorenjska banka, ki imajo skupno 80 odstotkov vseh finančnih obveznosti Cimosa, se minuli četrtek ob izteku roka niso odločile za konverzijo terjatev v kapital, ampak so nato v petek vložile predlog za začetek prisilne poravnave.

Kakšen bo načrt, še ni znano

Verjamejo, da je to boljši način za zagotovitev stabilizacije družbe in njenega prihodnjega razvoja. V zaključni fazi pogajanj je namreč postalo jasno, da njihovi predhodni pogoji - med njimi zavezujoči dogovori o prestrukturiranju različnih oblik dolga, zagotovila glede likvidnosti in garancije o nadaljevanju poslov s strani vsaj petih največjih kupcev ter zavezujoči dogovor o prestrukturiranju obveznosti do dobaviteljev - ne bodo izpolnjeni.

Iz DUTB so v ponedeljek sporočili, da so s predlogom “v dani situaciji zagotovili najboljše možne pogoje za prestrukturiranje”.

Možnost predlagati prisilno poravnavo je upnikom dala novela insolvenčnega zakona, po kateri lahko upniki med drugim tudi predlagajo upravitelja prisilne poravnave, zahtevajo pooblastilo za vodenje poslov dolžnika in pripravijo načrt finančnega prestrukturiranja.

Kaj bo ta načrt predvideval, še ni znano. Po zakonu mora družba med drugim v enem mesecu po začetku postopka prisilne poravnave pripraviti osnutek poročila o finančnem položaju in poslovanju ter predlagateljem dati vse informacije, potrebne za pripravo načrta finančnega prestrukturiranja.

Pričakujejo, da bo dobava potekala nemoteno

V DUTB pravijo, da so pogovore s ključnimi deležniki, na primer kupci, že začeli in da bodo z njimi tudi v prihodnje tesno sodelovali za pripravo optimalnega načrta prestrukturiranja.

V petek so se na sestanku z vodstvom Cimosa strinjali tudi glede komunikacije z dobavitelji kot enim od ključnih deležnikov in večini dobaviteljev poslali informativno pismo.

“Dobavitelji so za Cimos zelo pomembni in skladu s tem jih bomo v procesu ustrezno obravnavali, kar pomeni, da se nič posebej občutnega ne bo zgodilo nobenemu od njih, in pričakujemo da bo dobava nemoteno potekala tudi v prihodnje,” so zapisali v DUTB.

Ključni upniki so pripravili načrt ukrepov, med katerimi je vključitev nemške svetovalne družbe Admetam, ki bo poslovodstvu nudila pomoč in podporo, po potrebi pa bodo v reševanje vključili tudi druge strokovnjake.

“Nedvomno imamo zdaj priložnost in dolžnost, da učinkovito rešimo težave Cimosa. Zato je potrebno konstruktivno sodelovanje in prizadevanja vseh ključnih deležnikov, tudi trenutnih lastnikov, slovenskih politikov in podjetja samega,” pišejo na DUTB.

STA


Najbolj brano