Učenci so solinam podarili 200 evrov

Vodja Krajinskega parka Sečoveljske soline Andrej Sovinc skoraj ni mogel verjeti svojim ušesom, ko je slišal, da bi radi piranski šolarji solinam podarili 200 evrov, ki so jih zbrali s prodajo šolskih loterijskih srečk.

Andrej Sovinc Foto: Nataša Hlaj
Andrej Sovinc Foto: Nataša Hlaj

SEČA> Za takšen korak so se odločili, ker si želijo, da bi se tukajšnje slano okolje ohranilo tudi za prihodnje rodove, predvsem pa, da bi lahko strokovnjaki v parku še bolje poskrbeli za zaščito ptic selivk. “Ta gesta me je zelo ganila. Namesto, da bi državo skrbelo za nas, so zdaj to breme na svojo grbo prevzeli otroci. Upam, da bo to odgovornim na ministrstvih odprlo oči. Da bodo končno razumeli, da nismo tukaj zaradi sebe, saj je naša naloga ohranitev edinstvenega okolja, ki se ponaša s 700-letno tradicijo pridelave soli,” pravi Andrej Sovinc.

Sicer pa učence zadnje triade šolanja na OŠ Vincenzo e Diego de Castro Piran na soline ne veže zgolj donacija, ki so jo kot že tradicionalno podarili v dobrodelne namene. Zamisel se jim je namreč porodila ob izvajanju projekta Comenius, v okviru katerega so preučevali ptice selivke ter identiteto in sobivanje različnih kultur na našem območju. Koordinatorica projekta Mojca Filipčič je zadovoljna, ker otrokom ni vseeno za okolje, v katerem živijo. Meni, da so si ob spoznavanju pernatih prebivalcev solin razširili obzorje, z našimi naravnimi znamenitostmi pa so lani seznanili tudi otroke iz različnih evropskih držav, ki so se v Istri mudili na šolski izmenjavi.

Včeraj so šolarje v solinah počastili z vodenim ogledom parka, ogledom filma in manjšo pogostitvijo. Sovinc je med drugim otroke poučil, da so nekatere ptice postale skorajda odvisne od solin, saj tukaj gnezdijo in se prehranjujejo na poti proti toplemu jugu. “Če bi to okolje kakorkoli spremenili, ga pozidali, zasuli in uničili solna polja, bi s tem tako korenito posegli v ravnotežje ekosistema, da ptic k nam enostavno ne bi več bilo,” opozarja strokovnjak. Pojasnjuje, da so v solinah našteli kar 288 različnih vrst ptic, od tega kar 30 novih vrst, ki še pred desetletjem in več niso zahajale v te kraje. Najprimernejše obdobje za opazovanje ptic sta september in oktober, zlasti v zgodnjih jutranjih urah ali pozno zvečer, ko se po parku razleže spokojnost in se ptice podajo na prehranjevalne prelete. Največkrat se zadržujejo ob Dragonji, predvsem ob njenem ustju. NH


Najbolj brano