Triglav z ekipo je nared za Lampeduso

Kontingent Slovenske vojske je povsem nared, da bo 15. decembra z ladjo Triglav začel svojo vojaško-humanitarno operacijo v italijanskem morju pri Lampedusi. O tem smo se lahko včeraj sredi koprskega zaliva prepričali novinarji, ko je posadka ladje predstavila postopke reševanja oseb iz morja.

Slovenska vojska je pokazala, kako bo reševala pri  Lampedusi Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Slovenska vojska je pokazala, kako bo reševala pri Lampedusi Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Italijanske vojaške sile so naši ladji Triglav v varovanje in nadzor zaupale 30 krat 30 navtičnih milj, to je 1700 kvadratnih kilometrov veliko območje vzhodno od Sicilije.

Operacija Naše morje - Lampedusa je bo stala približno pol milijona evrov. Če bi bila ladja Triglav v tem poldrugem mesecu privezana v Kopru, bi nas stala približno 180.000 evrov, je pojasnil minister Jakič. Obrambno ministrstvo bo za to misijo dejansko odštelo le 320.000 evrov. “V vsakem primeru smo dolžni sosedom pomagati,” je prepričan minister. “Tudi Italija nam pomaga, s tem da nadzira naš zračni prostor. Za to na leto porabi nekajkrat več denarja, kot ga bomo mi s to akcijo.”

“To območje bomo nadzirali in - če bo potrebno - pomagali pri reševanju ljudi iz vode,” je pojasnil poveljnik ladje in kontingenta Andrej Pečar. Pečar se zaveda, da bo pri tovrstnem reševanju še kako pomembno, da bodo znali pridobiti zaupanje ljudi, ki vse prepogosto tvegajo življenja, da bi prišli na cilj. Prav zato, da bi se z begunci, ki prihajajo večinoma iz afriških držav, bolje sporazumevali, so med posadko Triglava tako angleško kot francosko in italijansko govoreči.

Triglav lahko na krov sprejme do 80 ljudi. Tudi več. Koliko? “Meja načeloma je, a se je ne držiš, če so v igri življenja,” je odločen Pečar.

Predstavitve priprav kontingenta Slovenske vojske (SV) pred napotitvijo v vojaško humanitarno operacijo Naše morje - Lampedusa se je udeležil tudi obrambni minister Roman Jakič. Poudaril je, da je bila Slovenija prva članica EU, ki je Italiji v pomoč pri soočanju s problemom beguncev v Sredozemlju ponudila ladjo. “Begunci nikakor niso zgolj problem Italije, ampak celotne Evrope, zato smo se odločili, da našim sosedom priskočimo na pomoč,” je pojasnil.

V zgolj mesecu in pol se je ekipa SV dovolj usposobila, da je pripravljena na novo vojaško-humanitarno misijo, ki bo trajala do konca januarja. Načelnik Generalštaba SV generalmajor Dobran Božič je ponosen na svoje fante in dekleta. “Mislim, da smo dokazali, da smo Slovenci dober sosed in dober prijatelj,” je včeraj dejal Božič.

PETRA VIDRIH


Najbolj brano