Terme in golf za rešitev turizma

“Zadnjih deset let se ponudba v piranski občini ni razvijala. Ko sem prišel sem, je prevladoval masovni turizem, tega zdaj ni več. Zato moramo ponuditi nove produkte, ki bodo podaljšali sezono,” pravi piranski župan Peter Bossman. Priložnost vidi predvsem v termalni rivieri, igrišču za golf in na podeželju.

S piranskim županom Petrom Bossmanom se je v lucijski knjižnici pogovarjal Franc Kranjc Foto: Helena Race
S piranskim županom Petrom Bossmanom se je v lucijski knjižnici pogovarjal Franc Kranjc Foto: Helena Race

LUCIJA > Izziv piranskemu županu Petru Bossmanu postavljajo predvsem negativne številke. Turizem in gostinstvo v piranski občini sta lani pridelala 63,5 milijona izgube, dolg občine znaša več kot devet milijonov, je v pogovoru z Bossmanom v lucijski knjižnici navedel upokojeni novinar Franc Kranjc.

Rešitev so javno-zasebna partnerstva

Pred nekaj leti občina ni bila zadolžena, zatem pa je župan Tomaž Gantar naredil nekaj velikih stvari in občino zadolžil za osem milijonov evrov. “Moja filozofija je taka, da občine ne smem več zadolžiti, niti ne morem tega prevaliti na javno podjetje. Kredite odplačujemo, dodatnih dotacij od države ne dobimo. Poskušati moramo narediti, kar je mogoče s tem, kar imamo,” je odgovoril Bossman. Možnost, da občina kljub krizi nekaj naredi, pa vidi v javno-zasebnih partnerstvih in evropskih projektih.

“Nov zdravstveni dom v Luciji stane šest milijonov evrov. Če ga želimo zgraditi, moramo v javno-zasebno partnerstvo,” je navedel le en primer sodelovanja z Marino Portorož. “Marina je del kraja in moramo ji omogočiti, da se razvija. V zameno pa mora nekaj narediti za naš kraj.” Poleg zdravstvenega doma in knjižnice naj bi zgradila tudi termalno riviero, na katero Bossman veliko stavi, ko govori o razvoju turizma.

Staviti bi morali tudi na potniške ladje, a ne na masovni turizem kot v Kopru, pač pa na bolj ekskluzivne goste, ki jih je manj, a več zapravijo. “Drugo je igrišče za golf, ki se vse bolj oddaljuje, a bomo vseeno prišli do njega. V Evropi je 300.000 golfistov, ki imajo svoja letala in potujejo po Evropi,” je navedel.

Omilili bi davek na nepremičnine

Kritičen pa je bil do države, ki varuje kmetijska zemljišča. “Narediti smo morali celo študijo, da žogice z igrišča za golf ne bodo udarile letal. Sprašujemo se, v kaj nas silijo. Potem ko smo 30, 40 let gojili turizem, bi morali zdaj orati. Naj hotele kar porušimo?” se sprašuje Bossman.

Poudarja pa, da občina veliko nameni za socialo, šole, vrtce ... “Lani smo dali 80.000 evrov za subvencije najemnin za stanovanja. Letos smo do polovice leta dali že 200.000 evrov. Tudi zaradi tega je v proračunu manj denarja za investicije,” pojasnjuje.

Občanom pa obljublja, da bo občina skušala čim bolj zmanjšati breme napovedane obdavčitve nepremičnin: “Ta davek bi moral biti sprejet že leta 2008, ne danes, ko je kriza. Menim pa, da ga sploh ne bo. Če pa bo, se bomo potrudili, da bi ga občani čim manj občutili.” HELENA RACE


Najbolj brano