Telefon je lahko boljši pripomoček od palice

“Ne pri telefonski, pri vsej informacijski tehnoligiji je treba stopati v korak s časom. To je okno v svet tudi za nas, slepe in slabovidne osebe,” je prepričan predsednik Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Koper Safet Baltič.

Zaslon pove uporabniku,  katero aplikacijo kaže   njegov prst Foto: Ilona Dolenc
Zaslon pove uporabniku, katero aplikacijo kaže njegov prst Foto: Ilona Dolenc

KOPER > Z nekaterimi drugimi člani društva je v torek prisluhnil mlademu programerju Luki Topolovcu iz podjetja Drugi vid, ki je predstavil paket EqualEyes. Gre za kombinacijo pametnega telefona, prilagojenega uporabniškega vmesnika in bralnika zaslona, ki omogoča samostojno uporabo pametnega telefona na dotik tudi popolnoma slepi osebi.

“Koncept je zelo preprost. Del zaslona je sestavljen iz mreže različnih aplikacij in funkcionalnosti. Ko se uporabnik sprehaja s prstom po zaslonu, mu zaslon izgovarja, na kateri aplikaciji ali funkcionalnosti se trenutno nahaja. Potem pa enako kot pri računalniški miški - en dotik pomeni izbiro akcije, dvojni dotik pa njen zagon,” je pojsnil Topolovec. Člani društva so njegovo razlago v torek radovedno preizkušali s telefonom v roki in slušalkami na ušesih.

“Uporaba pametnih telefonov je za slepe in slabovidne še bolj pomemba kot za videče, saj nam številne aplikacije služijo kot pripomočki. Denimo, aplikacija za zaznavo denarja ti pove, kateri bankovec držiš v roki, s pomočjo aplikacije za zaznavo svetlobe lahko preveriš, ali si ugasnil luč, aplikacija za prepoznavanje barv je koristna pri jutranjem oblačenju .... Izjemnega pomena za slepo osebo sta tudi navigacija in diktafon.” našteje Safet Baltič.

V društvu je med naprednejšimi uporabniki informacijske tehnologije. Medtem ko jih večina uporablja starejše modele telefonov, ima sam v žepu iPhone 5.

Ocenjuje, da je stopnja poznavanja vse višja tudi med ostalimi člani, med proizvajalci informacijske tehnologije pa da je vedno več takšnih, ki prilagajajo izdelke slepim osebam. “Lani je Elektrolux izdelal tudi govoreči pralni stroj, a ga za zdaj prodajajo samo na vzhodnih tržiščih, v Indiji in na Kitajskem,” pove zanimivost.

S Topolovcem se strinjata, da je med slepimi in slabovidnimi še precej strahu pred uporabo sodobnih telefonov z zasloni na dotik. “A ko je strah premagan,” pravi programer, “to postane pripomoček, ki je lahko bolj-ši od bele palice in bi se ga slepi morali naučiti uporabljati že v šoli.”

ILONA DOLENC


Najbolj brano