Svet izolske bolnišnice: varčevanje in parkirnina

Varčevalni ukrepi vodstva izolske bolnišnice (SBI) morajo prve sadove obroditi že konec leta, da bo izguba manjša. Svet zavoda podpira ukrepe in čim prej uvedbo parkirnine, so sklenili na včerajšnji seji.

 Foto: Adriana Buzleta
Foto: Adriana Buzleta

IZOLA> Že poleti je svet SBI direktorju Janiju Derniču naložil pripravo varčevalnih ukrepov, o čemer mora redno poročati. Svet je ukrepe potrdil septembra, včeraj pa je razpravljal o njihovi razsežnosti in izvajanju.

Predsednik sveta Damijan Šavron o ukrepih med drugim ugotavlja, “da gre za paleto takšnih, na katere vodstvo in kolektiv lahko vplivata, nekaj pa je sistemske narave in so odvisni od ukrepanja na državni ravni. Vendar pa je razmerje med obojimi, če se športno izrazim, 1:1. Pričakujemo zlasti dosledno izvajanje tistih, za katere lahko poskrbijo sami. Sadove pričakujemo že pred koncem leta, saj bo tako tudi izguba manjša.”

Direktor Jani Dernič omenja, da so v SBI oddelki in ambulante, ki s stroškovnega vidika niso rentabilni, oziroma, ustvarjajo izgubo. Noče sicer naštevati, za katere dejavnosti gre. Neuradno pa je slišati, da sta v tej skupini revmatološka in hematološka ambulanta ter ginekološko-porodniški oddelek, ki ga pesti zlasti upadanje števila porodov. Po besedah predstavnikov Fidesa in nekaterih drugih zaposlenih razburjenja v SBI za zdaj ni zaznati.

Šavron dodaja, da si prizadevajo tudi za čim prejšnji začetek energetske sanacije, razpis pa naj bi objavili najbrž že ta teden. Tudi parkirnino naj bi uvedli čim prej, po dveh tednih testiranja razmer, “da se bo naložba čim prej obrestovala in bo na parkirišču red.”

Dernič omenja, da deluje SBI že zdaj zelo racionalno, da pri kadrih ni mogoče prav nič krčiti, zato ukrepi tega ne predvidevajo. “Vsekakor pa moramo biti racionalni tudi pri najemanju strokovnjakov po pogodbi. To se, denimo, pozna v revmatološki ambulanti, saj je naša specialistka, žal odsotna, ljudje pa ne morejo ostati brez teh storitev, zlasti ostareli ne.”

Direktor še posebej omenja dve področji, kjer bi še lahko privarčevali nekaj denarja: “Gre za stroške za zdravila in medicinski material, za lekarniško dejavnost. Ukrepi niso v škodo zdravljenja, le bolj tehtno bo treba predpisovati zdravila, ki so res nujna, in omejiti manj nujna ali ne nujna, kar se tudi dogaja.”

JA


Najbolj brano