Stanje na trgu dela podobno tistemu po osamosvojitvi

Konec marca je bilo v evidenci brezposelnih v koprski območni službi zavoda za zaposlovanje 7936 oseb. Po besedah direktorice območne službe Nevenke Bandelj je stanje na trgu dela podobno tistemu takoj po osamosvojitvi, v letih 1991 in 1992.

Po besedah direktorice koprske območne službe zavoda za zaposlovanje  Nevenke Bandelj je stanje na trgu dela podobno tistemu neposredno po osamosvojitvi, v letih 1991 in 1992 Foto: STA
Po besedah direktorice koprske območne službe zavoda za zaposlovanje Nevenke Bandelj je stanje na trgu dela podobno tistemu neposredno po osamosvojitvi, v letih 1991 in 1992 Foto: STA

KOPER> V primerjavi z enakim obdobjem lani je v prvem četrtletju bistveno manj prostih delovnih mest.

Stopnja brezposelnosti v regiji, ki zajema občine Koper, Izola, Piran, Ilirska Bistrica, Postojna in Sežana, je bila januarja 12,1-odstotna. V prvih treh mesecih letošnjega leta se je v regiji zaposlilo 1094 brezposelnih, od tega 366 v marcu. V programe aktivne politike zaposlovanja se je v prvem četrtletju vključilo 575, v marcu pa 165 brezposelnih oseb, kažejo podatki zavoda.

Stanje kot ob osamosvojitvi

Pod slovenskim povprečjem je delež brezposelnih žensk, ki v regiji znaša 43,9 odstotka, in mladih do 25. leta, ki znaša 8,9 odstotka. Nadpovprečen pa je delež brezposelnih, starejših od 50 let, ki jih je 36 odstotkov. Prav tolikšen je tudi odstotek dolgotrajno brezposelnih.

Nevenka Bandelj je na današnji novinarski konferenci poudarila, da število prijavljenih brezposelnih oseb “pomeni, da je stanje enako ali podobno stanju po osamosvojitvi. Leta 1991, 1992 smo imeli tako veliko število brezposelnih oseb”.

K sreči je v regiji več možnosti sezonskega zaposlovanja, zato pričakujejo, da se bo število brezposelnih vsaj v naslednjih mesecih zmanjšalo.

Zaskrbljujoče je, je Bandljeva poudarila, da je število prostih delovnih mest bistveno manjše od števila mest, ki so bila na voljo lani. Delodajalci so od januarja do konca marca prijavili 2710 prostih delovnih mest oziroma za 419 manj kot v enakem lanskem obdobju. Največ prostih mest je bilo na področjih gradbeništva, predelovalnih dejavnosti, gostinstva, trgovine ter prometa in skladiščenja.

Pisarne za delodajalce

V letošnjem letu se je zaposlil en odstotek brezposelnih oseb manj kot v enakem obdobju lani, v programe javnih del se je vključilo 132 brezposelnih, 73 brezposelnih se je samozaposlilo.

Bandljeva je opozorila, da so zaradi sprememb pred tedni uveljavljenega zakona o urejanju trga dela, v prvi vrsti odprave obvezne prijave prostega delovnega mesta pri zavodu za zaposlovanje, izgubili celovit pregled nad trgom dela, kar bo od zavoda terjalo bolj “podjetniški” pristop. Pomočnica direktorice Daira Balta je ob tem napovedala vzpostavitev posebnih pisarn za delodajalce v vseh šestih uradih koprske območne službe.

Na novinarski konferenci so predstavili tudi zaposlitveni sejem Izzivi in priložnosti, ki ga bodo 9. maja organizirali v Kopru, na njem pa bo delovna mesta ponujalo 23 delodajalcev.

STA


Najbolj brano