Špargljev april v Istri

Podobno kot pomladi prve zvončke mnogi v Istri aprila pobirajo divje šparglje. Bodičasta rastlina z okusnimi nežnimi poganjki in značilnim okusom bo zaznamovala aprilsko turistično in gastronomsko ponudbo Slovenske Istre. Špargljem je tu posvečen festival, vse več je gostincev, ki jedi s šparglji vključujejo v svojo sezonsko ponudbo.

 Foto: Bogdan Macarol
Foto: Bogdan Macarol

KOPER> Deževno vreme v minulem tednu je divjim špargljem dobro delo, na račun letošnje spomladanske suše pa je marsikateri prodajalec dvignil ceno, pravi lastnik restavracije Istrska klet na Pomjanu Miro Tomšič. Tu vsako leto zadnji dan v aprilu spečejo največjo fritajo oziroma ocvrta jajca z divjimi šparglji.

Šparglji, ki dobro uspevajo na južnih legah, ob zidovih, na obronkih gozdov ali zapuščenih teras, se trenutno prodajajo po cenah od 20 do 40 evrov za kilogram, na tržnicah pa so šopki lahko še dražji. Pred leti, ko so na Pomjanu začeli peči fritajo, so bili naprodaj po štiri evre za kilogram, pove Tomšič. Dvigu cene je po njegovem botrovala tudi njihova čedalje večja priljubljenost. "Imajo poseben okus, pravijo, da lepo čistijo telo. Včasih so jih poznali samo domačini, zdaj jih prihajajo pobirat tudi iz Ljubljane in Maribora," dodaja.

Koliko divjih špargljev se letno pobere v Slovenski Istri, ni znano. Tomšič jih v restavraciji na sezono porabi okrog 40 kilogramov. Kot pojasnjuje Jana Bolčič iz Kmetijske svetovalne službe v Kopru, pa za zdaj ni bojazni, da bi s pretiranim obiranjem poganjkov rastlino iztrebili.

V Slovenski Istri je po njenih podatkih sicer štiri oziroma pet pridelovalcev gojenih špargljev, ki na slabih treh hektarjih letno pridelajo okrog deset ton te rastline. Nasadi so večinoma ob dolini reke Dragonje, pomladna suša pa jim ni škodovala, ker imajo večinoma urejeno namakanje.

Šparglji so v tem mesecu na tematskih menijih mnogih lokalnih gostincev, sodelujočih v projektu treh obalnih občin Gastronomski zakladi Istre. Jedem s šparglji so posvečeni aprilski štirje vodeni kulinarični večeri, ki se ob četrtkih odvijajo v okviru projekta. Gostinci se bodo na Šparga festu oziroma festivalu špargljev 23. aprila v restavraciji Hotela Riviera v Portorožu pomerili za nagrado naj špargljev krožnik Slovenske Istre.

Šparga fest bo med drugim postregel še s Praznikom šparinge 28. aprila v Gračišču. Zaključil se bo na Pomjanu s peko tradicionalne fritaje. Letos bo po Tomšičevih besedah v njej okrog 30 kilogramov špargljev in 2012 jajc. Prihodnje leto, ko se bodo poskusili uvrstiti v Guinessovo knjigo rekordov, pa bo še enkrat večja.

STA


Najbolj brano