Šolanje za tapetnika namesto za gimnazijca

Izolska najstarejša OŠ Vojke Šmuc je bogatejša za montažni prizidek. Vanj bodo preselili štiri oddelke, dva iz prvega ter po enega iz četrtega in petega razreda. Uredili so še kabineta, skupne prostore in sanitarije. Jutri pa bodo v šolski telovadnici gostili 15 izolskih obrtnikov.

Prizidek bodo  uradno odprli  na dan šole, 27. novembra Foto: Mirjana Cerin
Prizidek bodo uradno odprli na dan šole, 27. novembra Foto: Mirjana Cerin

IZOLA> Ravnateljica Lenčka Prelovšek pojasnjuje, da se bodo v nov prizidek preselili takoj, ko bodo dobili interaktivne table.

Le še tretjina klasičnih tabel

Gre za sodobne table, ki so videti kot povečani računalniški monitorji. Namestili jih bodo v kar 22 od 36 učilnic. Uporabljala jih bo večina od 506 učencev. Table pa so vse prej kot mačji kašelj, saj skupaj z računalnikom, stenskim projektorjem in zvočnikom stanejo po 3700 evrov. Zato je tudi opremo, poleg prizidka, delno financirala občina. S prizidkom so rešili prostorsko stisko. Čeprav imajo letos samo dva oddelka prvega razreda, bodo imeli že v novem šolskem letu znova tri.

V teh dneh urejajo šolsko športno igrišče ob prizidku. Na njem bodo na novo postavili plezalne stene. V bližnji prihodnosti pa bo morala občina zagristi v varčno preureditev šole, v obnovo strehe, fasade, oken in vrat torej, pa tudi telovadnice.

Za orodjarja, zidarja, tapetnika ...

Prav v telovadnici, ki je videti, kot bi se čas ustavil v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, bodo devetošolcem jutri predstavili poklicno strokovno izobraževanje. “Veliko učencev se še vedno odloča za gimnazijsko izobraževanje, žal marsikdo šolanja ne uspe končati. Glede na zdajšnje težke pogoje zaposlovanja smo verjetno prišli do točke, ko je potrebno preseči razmišljanje 'če se ne boš učil, boš pa delal'. Nekaterih izobraževalnih programov ne izvajajo več, za urarja in čevljarja denimo,” opozarja Rajko Kodrič, predsednik izolske območne obrtno-podjetniške zbornice, v katero je vključenih 660 obrtnikov.

Prav s pomočjo zbornice bodo predstavili izobraževanje za cvetličarja, vrtnarja, frizerja, kozmetičnega tehnika-maserja, orodjarja, preoblikovalca kovin, grafičnega operaterja, zidarja, gradbenega tehnika, tehnika-optika, avtoserviserja, avtokaroserista, kleparja-krovca, tapetnika (šiva tudi jadra za barke), mehatronika-operaterja (za vzdrževanje pisarniške opreme), gastronoma, gastronomskega hotelirja in fotografskega tehnika.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano