So stanovalci malomarni ali so bloki pomanjkljivi?

V vodstvu izolske občine so včeraj napovedali vrsto ukrepov glede nevarnih plinskih peči-bojlerjev v 109 neprofitnih stanovanjih in poslovnih prostorih v Livadah. Upajo, da jim bodo sledili tudi občani z lastniškimi stanovanji. Od konca leta 2006 do začetka 2011 so se najmanj štiri osebe zastrupile z ogljikovim monoksidom, ena od teh je umrla.

Plinska peč v Livadah, ki je obenem plinski bojler  Foto: Alenka Penjak
Plinska peč v Livadah, ki je obenem plinski bojler  Foto: Alenka Penjak

IZOLA> S pomočjo koprskega podjetja Gipo, ki je pregledalo vse kopalnice v občinskih stanovanjih, so v občinski upravi ugotovili, da bodo morali pri večini od 109 plinskih peči zamenjati dotrajane oziroma slabo vzdrževane varnostne ventile.

Polovica naprav potrebuje servis. Če jo bodo stanovalci pooblastili, bo serviserja izbrala občina. Štiri peči bodo morali zaradi dotrajanosti zamenjati. V vse pa bodo vgradili senzorje za ogljikov monoksid. Zamenjali bodo tudi vrata v kopalnicah in namestili takšna, ki bodo imela reže. Koliko jih bo to stalo, še ne vedo. Gipu so doslej odšteli 4500 evrov.

Nemarni stanovalci

Kolenc lastnikom stanovanj v Livadah sporoča, da s plinskimi napravami ni šale in da pri varnosti ne gre varčevati. Dokler ne dobi vseh odgovorov, pa ne pristaja na tezo, da težavam botruje sistemska napaka oziroma nezadostno število dimnikov. Ob lanski zastrupitvi s plinom so dimnikarji (E.D.T. Servis) priporočili gradnjo dodatnega dimnika v vsakem bloku in zamenjavo vseh plinskih peči, kar bi stalo dobrih 3800 evrov na stanovalca. Župan pa opozarja, da bi se stanovalci najprej morali prepričati o vseh razlogih za slabo delovanje plinskih peči.

Ugotovili so, da nevarne okoliščine povzročajo tudi stanovalci sami. “Varnostne ventile podlagajo z maticami in s tem onemogočajo, da bi se ob čezmernem uhajanju ogljikovega monoksida sprožil alarm. Pravijo, da se ta sproži tudi ob uporabi parfuma ali laka za lase. V prezračevalnikih onemogočajo dotok zraka, ki je potreben za izgorevanje plinov. V jaških shranjujejo metle ...” je nanizal sekretar občinske uprave Marko Unterlechner, ki po pooblastilu župana Igorja Kolenca opravlja funkcijo direktorja občinske uprave.

Kopanje pri odprtih vratih

Stanovalci pa se vse premalo zavedajo, da morajo plinske peči tudi vzdrževati in redno pregledovati, je opozoril Kolenc. To velja tudi za dimnike, ki iz kopalnic odvlečejo dimne pline, med katerimi je najbolj nevaren neopazni ogljikov monoksid. Če ne gre v celoti iz kopalnic, lahko pride do zastrupitve. Zato so dimnikarji že pred leti svetovali, naj stanovalci v Livadah pri tuširanju in kopanju spustijo več zraka, kot ga pride po zračnikih. Nekateri stanovalci v Ulici Zvonimira Miloša, denimo, imajo vrata kopalnic vseskozi odprta.

Zato se občina želi prepričati o primernosti nadaljnje uporabe plinskih naprav v dveh blokih Miloševe ulice. Za mnenje je zaprosila sodnega izvedenca iz Sežane, sicer inženirja strojništva Jadranka Mahniča.

ŽupanKolenc je povedal, da so najemnike občinskih nepremičnin seznanili tudi s pravicami. Ko je ogroženo njihovo zdravje, lahko poslej kadar koli pokličejo na mobilni telefon intervencijske službe javnega podjetja Komunale, na 041/650-882.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano