Slovensko govorijo tudi v Azerbajdžanu

V slovenski Istri si tujci poleg poležavanja na plaži in ogledovanja turističnih znamenitosti, lahko privoščijo tudi učenje slovenščine. Niz jezikovnih tečajev Halo, tukaj slovenski Mediteran! že dvajseto leto zapored v slovensko Istro prikliče udeležence z vsega sveta.

KOPER > Organizator poletnih tečajev Halo, tukaj slovenski Mediteran! je Fakulteta za humanistične študije (FHŠ) Univerze na Primorskem. Jezikovni tečaji, ki so se začeli že prejšnji ponedeljek in bodo trajali še do konca tedna, so namenjeni tako popolnim začetnikom kot nadaljevalcem.

Manj prijavljenih kot v preteklosti

To poletje so našteli 38 prijavljenih, kar je nekoliko manj kot v preteklosti. V najboljših letih se je slovenščine učilo kar 80 tečajnikov. Vodja tečajev Mojca Butinar Mužina upad udeležencev pripisuje finančni krizi, ki je okrnila tudi število podeljenih štipendij: “Letos smo jih podelili 26. Štipendisti prihajajo z vseh celin. Pretežno so to potomci Slovencev, ki odkrivajo svoje korenine ali si želijo ponovno vzpostaviti stik s slovensko kulturo. Nekatere k nam pripeljejo poslovne zveze, druge pa tudi ljubezenske.”

Za vse generacije

Slovenski jezik očitno vzbuja zanimanje pri različnih generacijah in narodnostih, saj so skupine tečajnikov zelo raznolike. “Največ je študentov, imeli pa smo tudi že zelo mlade 13-letnike in gospo, ki je pri nas praznovala svoj 80. rojstni dan,” je pojasnila Butinar Mužinova. Letos gostujejo udeležence iz Avstralije, Avstrije, Azerbajdžana, Bosne in Hercegovine, Češke, Francije, Hrvaške, Italije, Poljske, Rusije in Srbije.

Pestro od jutra do večera

Gre za intenzivne tečaje, ki udeležence opremijo z ogromno znanja. Dopoldnevi so rezervirani za obvezne lektorske ure, popoldne pa so tečajnikom na voljo individualna srečanja in pogovori ter ogledi slovenskih filmov s slovenskimi ali angleškimi podnapisi.Tudi večerni program je bogat, saj udeleženci spoznavajo Slovenijo in njeno kulturo ter tako še dodatno izpopolnjujejo znanje slovenščine.

Spoznavajo Primorsko

Nekateri večeri so namenjeni kulturnim dogodkom, kot so ogled gledališke predstave, srečanje s slovenskim pisateljem, režiserjem ali igralcem, preostali pa so namenjeni predvsem sprostitvi in zabavi. Tečajnike so med drugim peljali tudi na ekskurzijo v Idrijo, kjer so si ogledali mestni muzej in razstavo čipk, bolnico Franja ter Antonijev rov, raziskovali pa so tudi kotičke slovenske Istre. Butinar Mužinova pa priznava, da nekatere še bolj kot znanje premamita morje in poležavanje na soncu. Koncept združevanja intenzivnega učenja jezika s poletnimi počitnicami ob morju se je izkazal za zelo produktivnega, zato nameravajo s poletnimi tečaji na FHŠ nadaljevati tudi v prihodnje.

TANJA RADKOVIČ


Najbolj brano