Sladkanje po istrsko

S petkovo svečano podelitvijo priznanj v Ankaranu in sobotnim večerom sladkih okusov na izolski Lonki se je začel letošnji festival Sladka Istra, čigar osrednji del bo v soboto in nedeljo v Kopru.

S priznanjem in sliko z lanskega sladkega ex tempora sta Iko Zonta za Naj torto Sladke Istre nagradila koprski podžupan Danijel Cep (levo) in predsednik ocenjevalne komisije dr. Janez Bogataj  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
S priznanjem in sliko z lanskega sladkega ex tempora sta Iko Zonta za Naj torto Sladke Istre nagradila koprski podžupan Danijel Cep (levo) in predsednik ocenjevalne komisije dr. Janez Bogataj  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

ISTRA> Na terasi hotela Adria Convent v Ankaranu so v petek zvečer svečano podelili priznanja v treh natečajih letošnje Sladke Istre. Priznanje za Naj torto je med devetimi tortami prejela Ika Zonta iz koprske slaščičarne Klasika. Svojo kreacijo je poimenovala Roža Marina, vanjo pa je vtkala okus zimzelenega sredozemskega zelišča rožmarina. V tretjem ocenjevanju tort je za Klasiko to že drugi šampionski naslov, lani so najboljšo torto pripravili v Cafe Central portoroških hotelov LifeClass, ki so letos za svojo torto s polento dobili drugo najvišjo oceno.

Naslov Najizvirnejša sladica Istre so med 21 sladicami v natečaju osvojili kuharji in slaščičarji restavracije Idila iz Podpadne za vrešjevće, sladico iz orehov. Ti so značilni za njihov kraj, ki ima po bujnih orehih ledinsko ime Orešje. To je bilo tudi edino zlato priznanje v tej kategoriji, srebrni sta dobila Kmetija Martisa s Šantome za nonin fećov in koprska Zveza društev upokojencev za supe od vance.

Med dvanajstimi muškati je najvišje priznanje Muškat Sladke Istre šlo rumenemu muškatu letnik 2010 iz kleti Korenika&Moškon iz Kort. Drugo najbolje ocenjeno vino je bil rumeni muškat pozna trgatev 2011 iz kleti Vinales Aleša Hrvatina iz Šmarij, skupno pa je bilo podeljenih osem zlatih odličij.

“V treh letih je pri kakovosti in izvirnosti tort velik napredek. Kljub temu pa izdelovalce zavede in torte opremljajo z mogočimi in nemogočimi dekoracijami, čeprav tudi zanje velja 'manj je več'. Pri sladicah, kjer iščemo predvsem istrsko izvirnost, pa opažam dve smeri: iskanje in oblikovanje novih tradicij ter ponovitve in interpretacije tradicionalnih sladic. Letos smo zmagovalno izbrali iz slednje skupine. Sicer pa je na tem področju še veliko dela za slaščičarje. Preveč je kremastih in zapletenih variant, videz pa prepogosto daleč od sladic iz kulinaričnih velesil,” je kritična ocena etnologa dr. Janeza Bogataja, ki je vodil komisijo za izbiro najboljše torte in sodeloval v komisiji za najbolj izvirno sladico. Na čelu slednje je bil zgodovinar Alberto Pucer, ki pravi, da so bile najbolje ocenjene tiste sladice, ki dišijo po Istri, po orehih, figah in žižolah. Strinjata se, da je Sladka Istra izjemna prireditev, s katero so v Kopru zgradili pomemben vseslovenski kulinarični festival. “Sladka Istra je največja kulinarična prireditev v Sloveniji. Skrbijo za kakovost in se morda še preskromno ozirajo naokrog, ko vabijo sodelujoče in obiskovalce” pa je organizatorje pohvalil Bogataj.

V soboto je bil v Izoli zelo dobro obiskan Večer sladkih okusov, kar je odlična napoved za konec tedna, ko bo v Kopru med Taverno in Prešernovim trgom od jutra do večera potekal osrednji del Sladke Istre, na katerem po izkušnjah iz prejšnjih let pričakujejo približno 20.000 sladkosnedcev.

SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano