Slabša kondicija Cimosa je ovira pri poslih

Kljub svoji slabši kondiciji Cimos v tekmi za nove večletne posle ni ostal praznih rok. Zagotovo pa bi jih bilo več, če bi se podjetje finančno prestrukturiralo in dolgoročno stabilno poslovalo.

Cimos čaka zahtevna poslovna in finančna sanacija  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Cimos čaka zahtevna poslovna in finančna sanacija  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Največji kupci nam niso dali nobenega ultimata, res pa je, da so pri dodeljevanju novih projektov bolj zadržani. Tako v Cimosu odganjajo govorice, da so jim največji kupci (nemški BMV, francoski PSA Peugeot Citroën, ameriški Honeywell) zagrozili z odpovedjo sodelovanja (ne bodo obnovili sedemletnih pogodb), če podjetja ne bodo sanirali do 15. marca.

Kupci so pozorni in hkrati aktivno sodelujejo

V Cimosu pravijo, da njihovi največji kupci redno spremljajo napredek v procesu prestrukturiranja, ga ves čas podpirajo in pri tem tudi zelo aktivno sodelujejo. Cimosovi kupci obnavljajo naročila, nekaj je tudi novih naročnikov. So pa njihovi največji kupci nekoliko zadržani pri dodeljevanju novih projektov. “To ne pomeni, da novih poslov ne dobivamo, bi jih pa bilo zagotovo več, če bi se finančno prestrukturirali in s tem zagotovili dolgoročno stabilnost poslovanja,” pravijo v Cimosu.

Za prihodnjih nekaj let ima Cimos dovolj posla (tekočih naročil). Zaradi narave in ročnosti projektov v avtomobilski industriji (ciklus je povprečno sedemletni) pa je za vsako podjetje iz te panoge pomembno, da je kontinuirano vključeno v procese dodeljevanja novih poslov. “To je bilo v zadnjih dveh letih upočasnjeno izključno kot posledica finančnega položaja,” ocenjujejo v Cimosu.

Naglica ni dobra

Glede sanacije razumejo, da bi vsi vpleteni želeli, da se čim prej konča. Poudarjajo, da hitenje ni vedno odločilno, pomembna je tudi kakovost končne rešitve, ki mora omogočiti podjetju dolgoročno vzdržne pogoje. Cimos je sredi finančnega in tudi poslovnega prestrukturiranja. Program poslovnega prestrukturiranja vsebuje več projektov, njihova izvedba je ključnega pomena za zagotovitev dolgoročno vzdržnega poslovanja. Vsekakor pa je v prvi vrsti nujna izpeljava finančnega dela.

Spomnimo: država je lani spomladi Cimosu dala 35 milijonov evrov državne pomoči. Šlo je za poroštvo države za kratkoročno likvidnostno posojilo, ki naj bi ga država kasneje pretvorila v lastniški delež.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano