Skupščina Luke Koper o novih nadzornikih 7. oktobra

Uprava Luke Koper je na zahtevo Slovenske odškodninske družbe (Sod) za 7. oktober sklicala skupščino, na kateri bodo delničarji odločali o predlogu Soda za zamenjavo vseh šestih članov nadzornega sveta Luke Koper, ki zastopajo kapital.

Sod predlaga zamenjavo vseh šestih članov nadzornega sveta, ki zastopajo kapital  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Sod predlaga zamenjavo vseh šestih članov nadzornega sveta, ki zastopajo kapital  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Zahtevo za sklic skupščine je sprožilo imenovanje Gašparja Gašparja Mišiča na čelo družbe.

Sod bi zamenjal šest nadzornikov

Sod, ki do oblikovanja Slovenskega državnega holdinga upravlja s kapitalskimi naložbami države, predlaga, da se kot nadzornike za mandatno obdobje štirih let izvolijo predsednik uprave Soda Tomaž Kuntarič ter člana uprave Matej Runjak in Matej Pirc. Predlagani so še Dragomir Kolman, Mitja Svoljšak in Mateja Lovšin Herič, ki prav tako prihajajo iz Soda, je razvidno iz sklica skupščine, ki ga je Luka Koper danes objavila v Delu.

Sod predlaga zamenjavo vseh šestih članov nadzornega sveta, ki zastopajo kapital - Dina Klobasa, Nikolaja Abrahamsberga, Vinka Možeta, Andreja Godca, Jordana Kocjančiča in Sabino Mozetič. Ta v nadzornem svetu predstavlja koprsko občino. Pričakovati je, da bodo novi nadzorniki kmalu poskušali zamenjati tudi Mišiča, ki naj bi vodenje Luke Koper uradno prevzel v soboto in že obljublja, da se bo za svoj položaj boril.

Sod predlaga tudi, da delničarji Luke Koper sprejmejo spremembe statuta družbe na način, da se sklic skupščine hkrati z dnevnim redom in predlogom sklepov objavi na javno dostopnih spletnih straneh družbe, na spletni strani Agencije RS za javnopravne evidence in storitve ter v časopisu Delo ob spoštovanju obveze objave sklica v skladu s predpisi, ki urejajo trg finančnih inštrumentov.

Plaz odzivov na imenovanje Mišiča

Nadzorni svet Luke Koper je nekdanjega državnega sekretarja v kabinetu predsednice vlade Mišiča za predsednika uprave enega najpomembnejših državnih podjetij imenoval 26. avgusta. Pet nadzornikov je njegovo imenovanje podprlo, štirje pa so bili proti. Odločilni glas za naj bi prispeval prvi nadzornik Dino Klobas, predstavnik kapitala, Mišiča pa naj bi podprli še trije predstavniki zaposlenih in predstavnica koprske občine.

Odločitev nadzornega sveta je v politiki in javnosti sprožila številne kritike in polemike, ker naj bi šlo za najbolj očiten primer političnega kadrovanja, zato so se takoj začeli vrstiti pozivi, naj Sod vendarle ukrepa. Mišič, ki se je ta teden odpovedal poslanskemu mestu, pa je ob imenovanju napovedal, da se bo dela lotil takoj in da bo pokazal, da so bili številni v zmoti o njem ter njegovih namenih in prepričanjih.

Sod je na upravo Luke Koper nato 28. avgusta naslovil zahtevo za čim prejšnji sklic skupščine, kar je za precej razburjenja poskrbelo v koprski občini. Koprski mestni svetniki so na ponedeljkovi izredni seji soglasno sklenili na vlado nasloviti zahtevo, naj zaustavi neusklajene in škodljive aktivnosti v Luki Koper.

O spremembi statuta naj odločajo lastniki oziroma delničarji na skupščini

Koprska občina v nadzornem svetu ne želi izgubiti predstavnika lokalne skupnosti. Na Sodu so v torek opozorili, da statuta Luke Koper v delu, ki zadeva občinske predloge za nadzornike, ne bodo spreminjali. Sod ne vidi potrebe po spremembi določbe statuta, da “enega od šestih članov nadzornega sveta lahko predlaga v izvolitev občina ali občine, na območju katerih leži kopenski del območja pristanišča”, saj o tem odločajo lastniki oziroma delničarji na skupščini.

Država je v Luki Koper lastnica 51 odstotkov delnic, Sod jih ima 11,13 odstotka, Kad nekaj manj kot pet odstotkov, občina Koper pa je lastnica 3,34 odstotka Luke Koper.

STA


Najbolj brano