Škrle in kamni iz zida

“Istro sem si vedno predstavljal kot zid, ki stoji že stoletja in je sestavljen iz kupa kamnov in škrl, ki tvorijo kulturno sliko tega prostora. Recimo, da sem nekaj teh kamnov potegnil ven in nastala je tale knjiga.”

Srečko Gombač je knjigo predstavil v družbi Franca Jurija Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Srečko Gombač je knjigo predstavil v družbi Franca Jurija Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER> Tako Izolan Srečko Gombač pojasnjuje, zakaj je svojo knjigo o Istri in Istranih naslovil Škrle in kamni iz zida. Za razliko od dosedanjih Gombačevih publikacij, v katerih se je posvečal predvsem tehniški dediščini, je kniga, ki jo je nedavno izdalo društvo za dediščino in podeželje Histrion, precej avtobiografska. Pred dnevi jo je v avli univerze predstavil v družbi Franca Jurija.

“Z užitkom sem jo prebral! Zajema zlasti ruralni del slovenske Istre, ki je bil tesno povezan z urbanim. Čutiti je prepletenost različnih kulturnih vzorcev. Te zgodbe me spominjajo na otroštvo. Gre za pomemben prispevek k etnografskemu odkrivanju slovenske Istre,” je navdušen Juri.

V knjigi je Gombač zbral zgodbe ljudi od zadnjih desetletij avstro-ogrske države prek obdobja italijanske okupacije, vojne in povojnih časov skoraj do današnjih dni. “Človek iz naših krajev, ki se je rodil v kulturno in z dobrinami skrajno revnem okolju, kjer so razdalje merili z urami hoje med dvema krajema, je doživel razcvet kulture in tehnologij do ravni, ki so svetovne razdalje skrčile na sekundno dosegljivost, v otroštvu pretežno lačen pa je starost dočakal v izobilju tako hrane kot mnogih drugih dobrin in storitev,” je v uvodu zapisal avtor. Poleg zanimivih kratkih zgodb je v knjigi zbral tudi bogato fotografsko gradivo in zabeležil nekaj naključno izbranih domačih izrazov.

ILONA DOLENC


Najbolj brano