Škof Jurij Bizjak bo v soboto prejel pastrisko palico

Škof Jurij Bizjak bo v soboto v koprski stolnici Marijinega vnebovzetja prejel pastirsko palico, s čimer bo umeščen za novega koprskega škofa ordinarija.

Škof Jurij Bizjak Foto: Mitja Volcansek
Škof Jurij Bizjak Foto: Mitja Volcansek

KOPER> Kot novi krajevni škof ordinarij bo Jurij Bizjak nadaljeval z delom, ki ga je zastavil dosedanji vodja koprske škofije škof Metod Pirih, je danes na novinarski konferenci v Kopru dejal Bizjak.

Bistvo škofovskega delovanja je Bizjak, sicer strokovnjak za Sveto pismo, ponazoril s tremi pregovori iz Matejevega evangelija: “Bodite previdni kakor kače in preprosti kakor golobje!”, “Boljše je biti rep med levi kakor glava med mačkami!” in “Pošiljam vas kakor jagnjeta med volkove!”.

Rast in dopolnjevanje

Škof naj bo moder in previden, obenem pa preprost in sproščen, naj ne počiva na lovorikah, temveč išče nove poti in dosežke, morda najpomembneje pa je, naj bo potrpežljiv in krotek, je spomnil Bizjak. Ravno s prispodobo jagnjeta, ki premaga zverine in pošasti, oziroma z zmago dobrote, ljubezni in miline je po njegovem mnenju mogoče označiti tudi škofovsko službo.

Želi si predvsem “najti več vetra in uloviti duha”, saj vprašanja, s katerimi se danes srečujemo v družbi, mnogim, tudi mladim jemljejo pogum. “Mladi so čvrsti, imajo rešitve, ki jih mi stari ne vidimo. Pa vseeno se mi zdi, da jim pride prav, če vidijo malo več poti in dobijo več zaupanja v svet in družbo, v katerem živijo. Tu se mi zdi, da jim lahko pridemo naproti,” je poudaril Bizjak.

Sicer pa bo njegovo delo predvsem nadaljevanje tistega, ki ga je v 27 letih svojega delovanja na čelu koprske škofije zastavil dosedanji škof Metod Pirih. Apostoli stopajo vedno v delo, ki so ga drugi že opravili, je poudaril. “Novi časi in ljudje prinesejo nova vprašanja in rešitve. Vedno sta potrebni rast in dopolnjevanje, vendar velikih stranpoti od obstoječega ni,” je še dejal.

Stolnica bo polna

Branje papeževe bule in izročitev škofovske palice iz rok apostolskega nuncija Juliusza Janusza bosta osrednja dogodka sobotnega obreda umestitve Bizjaka za novega koprskega škofa. Stolni zbor bo ob spremljavi marežganskega pihalnega orkestra, ki se mu bo pridružil tudi cerkveni zbor iz Bizjakovega rojstnega kraja Cola izvedel pesem “Pogum, vse ljudstvo v deželi”, sicer tudi Bizjakovo škofovsko geslo.

Svečana umestitev bo dogodek tudi za koprsko stolnico. Ta bo po napovedih Piriha polna tako kot pred 27. leti, ko je bil za škofova posvečen sam, ter za Bizjakovo posvečenje pred 12. leti. Med povabljenimi je 23 škofov, poleg vseh slovenskih tudi škofje iz sosednjih škofij iz Italije in Hrvaške. Povabljeni so tudi vsi škofijski duhovniki, redovniki in redovnice. Skupno število povabljenih oseb po besedah Piriha presega 200 oseb.

Tretji škof obnovljene škofije

Škof Bizjak bo s sobotno umestitvijo postal tretji škof obnovljene in povečane koprske škofije. Papež Benedikt XVI. je Bizjaka za novega koprskega škofa imenoval 26. maja, ko je prejel odpoved službi dotedanjega koprskega škofa Metoda Piriha zaradi dopolnjene starosti. Leta 2000 ga je tedanji papež Janez Pavel II. imenoval za prvega pomožnega škofa v zgodovini koprske škofije.

Škof Bizjak se je rodil leta 1947 na Colu, v duhovnika pa je bil posvečen leta 1971. Leta 1983 je v Rimu zaključil doktorski študij z disertacijo o svetopisemski Knjigi pregovorov z naslovom Sporni pregovori. Do leta 2000 je bil predavatelj svetopisemskih ved na Teološki fakulteti v Ljubljani, bil pa je tudi član skupine strokovnjakov, ki je prevedla in pripravila Slovenski standardni prevod Svetega pisma.

STA


Najbolj brano