Škodljiv zakonski vakuum

Zmedi, ki jo je s silvestrsko “blokado” pretiranemu povišanju cen komunalnih storitev povzročila vlada, ni videti konca. Uredbo o metodologiji za oblikovanje cen si razlaga vsak po svoje, mnogi pa menijo, da odgovorov na ključna vprašanja - kdaj, za koliko in po kakšnih merilih bodo lahko komunalna podjetja podražila svoje storitve - ne poznajo niti na pristojnem ministrstvu.

Denis Bele: “Tak zakonski vakuum je za vse škodljiv”
Denis Bele: “Tak zakonski vakuum je za vse škodljiv” 

PIRAN, IZOLA > Medtem ko na okoljskem ministrstvu pravijo, da si v tistih občinah, kjer so nameravali cene s 1. januarjem dvigniti za več kot 30 odstotkov, podražitev zdaj sploh ne smejo privoščiti, ampak morajo cene oblikovati povsem na novo, je pravnik Aleksij Mužina prepričan, da uredba ne more kar razveljaviti že danih soglasij občinskih svetov k novim cenam. “Tam, kjer so občine še pred 31. decembrom lani po dotlej veljavnih predpisih potrdile dvig cen, bi morale nove cene s 1. januarjem začeti veljati,” razlaga Mužina.

V Piranu februarja podražitev

Podobno razmišljajo tudi v piranskem javnem podjetju Okolje. “Tiste storitve, za katere je bil predviden manj kot 30-odstotni dvig cene, bomo že s februarjem podražili, za ostale pa bomo do konca marca po novi metodologiji pripravili nov elaborat in ga poslali občinskim svetnikom v potrditev,” napoveduje član uprave Alen Radojkovič. O tem se bodo sicer danes še posvetovali z občinskimi strokovnimi službami, a podražitve so nujne, opozarja Radojkovič. “Brez dviga cen se nam slabo piše, saj že zdaj ustvarjamo izgubo,” pojasnjuje. Razliko med dejanskimi stroški in plačili uporabnikov pokriva občina s subvencijami. Teh je bilo v zadnjih dveh letih za 1,6 milijona evrov.

Izola: Naj gospodinjstva enačijo s podjetji?

Zmedeni so tudi v Izoli. Uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja po novem prepoveduje razlikovanje cen. Kar pomeni, da bi morala gospodinjstva in podjetja za komunalne odpadke poslej plačevati enako. Že če bi torej zgolj izenačili cene, bi to za občane pomenilo 50-odstotno podražitev.

“Ministrstvo pa v tej uredbi ni upoštevalo zakona o gospodarskih javnih službah, ki pravi, da so cene komunalnih storitev lahko diferencirane,” opozarja vrhovni državni revizor Samo Jereb. “Zakon je vendar nad uredbo,” še dodaja .

“Karkoli naredimo, je lahko narobe. Tak zakonski vakuum je za vse škodljiv,” pa pravi direktor izolske Komunale Denis Bele, ki si podražitve sploh ne upa napovedati, dokler se ne reši vprašanje občinskega komunalnega odlagališča na Baredih. Po inšpekcijski odločbi o zaprtju odlagališča imajo samo do konca meseca čas, da zanj pridobijo okoljevarstveno dovoljenje, sicer bodo odpadke prisiljeni odvažati na kakšno drugo občinsko odlagališče, kar bi podražilo najmanj stroške prevoza in bi lahko pomenilo še dodatno 20 do 30-odstotno podražitev.

PETRA VIDRIH,

MIRJANA CERIN


Najbolj brano