Sklad glede objektov strožji od občine

V izolskem kulturnem domu bo danes ob 17. uri javna obravnava predloga spremenjenega odloka o prostorskih ureditvenih pogojih (PUP) za podeželje. Mnogi zakupniki izolskih kmetijskih zemljišč menijo, da je predlog dober.

Usoda  izolskih kmetijskih pomožnih objektov je še vedno negotova,  na dvakrat zaščitenih kmetijskih zemljiščih na Mali Sevi pa se  bohoti turistična kmetija Bužekijan Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Usoda izolskih kmetijskih pomožnih objektov je še vedno negotova, na dvakrat zaščitenih kmetijskih zemljiščih na Mali Sevi pa se bohoti turistična kmetija Bužekijan Foto: Tomaž Primožič/Fpa

IZOLA > Za sklad kmetijskih zemljišč in gozdov pa bo vseeno merodajen njegov pravilnik o zakupu kmetij in kmetijskih zemljišč.

Na republiškem skladu kmetijskih zemljišč napovedujejo, da bodo s sprejetjem omenjenega prostorskega odloka postali zakoniti le objekti, zgrajeni pred 11. marcem leta 1993 (pred ustanovitvijo sklada). Za kasneje zgrajene objekte pa bodo veljala določila 19. člena skladovega pravilnika, ki so glede gradnje objektov strožja od občinskega odloka, čeprav imajo na ozemlju občin odločilno vlogo prav občinski predpisi.

Predlog spremenjenega odloka o PUP za podeželje bo javno razgrnjen do prihodnje srede. V tem času je mogoče podati pripombe in predloge, lahko tudi pisno na sedež občine (Sončno nabrežje 8) ali prek elektronske pošte posta.oizola@izola. Dokument si je mogoče ogledati v občinskih prostorih na Postojnski 3 (v ponedeljek, sredo in petek od 8. do 12. ure, v sredo še od 14. do 17. ure), pa tudi v krajevnih skupnostih Korte, Jagodje-Dobrava in Livade.

“Zakupnik lahko zasadi trajne nasade ali postavi objekte in naprave, če predhodno dobi pisno soglasje sklada,” navaja pravilnik sklada. Šteje se, da imajo soglasje tudi trajni nasadi in naprave izpred leta 1993. Sicer pa mora biti za objekt izdano gradbeno dovoljenje, zakupnik ga mora spoštovati. Soglasje imajo tudi enostavni ali manj zahtevni objekti, zgrajeni pred ustanovitvijo sklada, če so skladni z uredbo o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje.

Na kakšen način pa bo potekala legalizacija objektov? “Ker za enostavne in nezahtevne objekte niso potrebna običajna gradbena dovoljenja, tudi njihova legalizacija poteka sama po sebi. Problematiko nedovoljenih objektov sklad ureja pri sklepanju zakupnih pogodb oziroma pri njihovem obnavljanju,” odgovarjajo na skladu. Navajajo še, da lahko podelijo stavbno pravico - za legalizacijo objektov, za katere občina izda potrdilo, da je njihova legalizacija skladna s prostorskimi akti.

Bistvena razlika med predlogom občinskega odloka in pravilnikom sklada o zakupu kmetij in kmetijskih zemljišč pa je, da po slednjem lahko zakupnik postavi en sam pomožni kmetijski objekt, medtem ko občinski akt na večjih zakupnih površinah dopušča tako poljsko hišico kot lopo.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano