Sežigalnica v Trstu razburja okoljevarstvenike z obeh strani meje

Delovanje tržaške sežigalnice odpadkov skrbi okoljevarstvenike z obeh strani meje. Sredi avgusta so okoljevarstveniki poslali pritožbo na evropsko komisijo.

Član Alpe Adria Green Franc Malečkar Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Član Alpe Adria Green Franc Malečkar Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER> Okoljevarstvene organizacije iz Italije in Slovenije Alpe Adria Green (AAG), Legamjonici in Greenaction Transnational so sredi avgusta na evropsko komisijo poslale pisno pritožbo zaradi kršitev nekaterih evropskih direktiv v zvezi z delovanjem tržaške sežigalnice in odstranjevanjem odpadkov iz italijanske dežele Kampanije.

V okolici Trsta, le nekaj kilometrov od sežigalnice, delujejo tudi železarna, skladišče naftnih derivatov in ladjedelnica, k povišanju izpustov lahko prispeva tudi promet. Vir povišanih koncentracij je z meritvami koncentracij onesnaževal v zunanjem zraku zato težko identificirati, še dodajajo. Meritve, ki so jih v Lovranu nad Ankaranom izvajali od maja 2007 do junija 2008, so pokazale povišane koncentracije ozona, ki so bile najvišje izmerjene v Sloveniji. Delež koncentracij ozona gre po navedbah ministrstva pripisati predvsem prenosu onesnaženega zraka iz gosto naseljene in industrijske severne Italije.

V skladu s strategijo reševanja problema odpadkov v južnoitalijanski deželi Kampanija se v tržaški sežigalnici, s katero upravlja podjetje Acegas APS, od minulega leta predelujejo tudi kampanijski odpadki, navajajo v pritožbi. Minulo leto so v tako Trstu sežgali 11.000 ton od 15.000 predvidenih, v prvih petih mesecih letošnjega leta pa 11.500 ton od predvidenih 26.000 ton.

Okoljevarstveniki pri tem opozarjajo na pomanjkljivo sledljivost in kontrolo vsebine omenjenih odpadkov, pomanjkljivo sodelovanje s sosednjo Slovenijo pri pripravi skupnega načrta za kakovost zraka in pomanjkljivo obveščanje javnosti. Pričakujejo, da bo pritožbo komisija obravnavala v prihodnjih mesecih, je povedal član AAG Franc Malečkar.

Zmago bi za okoljske organizacije po mnenju Malečkarja pomenilo že, če bi komisija pritožbo obravnavala, s čimer bi jo spoznala za utemeljeno. Prepričan je, da bi moralo dejavnejšo vlogo pri reševanju problema izpustov iz sežigalnice prevzeti tudi slovenska država. “Prebivalcem bi morali omogočiti zdravo okolje,” meni.

Za domnevne prekoračitve izpustov so izvedeli iz medijev, so pojasnili s kmetijskega in okoljskega ministrstva. “Sežigalnica je naprava, ki že obratuje, vendar po naših podatkih ne gre za najnovejšo tehnologijo. RS bo skrbno spremljala informacije glede okoljskih vplivov iz omenjene sežigalnice. V kolikor bo zaznala prekoračitve vrednosti v Sloveniji, bo zaprosila Italijo za podatke o monitoringu,” so zapisali. Konvencija o čezmejnih vplivih na okolje Espoo namreč omogoča, da se državi v primeru preseganja mejnih vrednosti dogovorita o ukrepih za zmanjšanje vpliva tudi, če gre za že delujoče obrate.

STA


Najbolj brano