Še en praznik refoška je pod streho

Z odlično obiskanim sprevodom voz s prikazom utrinkov iz kmečkega življenja v Istri in nastopi pihalnih orkestrov na vsakoletni reviji, se je včeraj v Marezigah zaključil tradicionalni, že 39. praznik refoška, ki je v vas v koprskem zaledju privabil goste od blizu in daleč.

Vilij Bržan (desno) je pred spomenikom v Marezigah vinskim vitezom predstavil vas, njeno zgodovino in praznik refoška Foto: Sašo Dravinec
Vilij Bržan (desno) je pred spomenikom v Marezigah vinskim vitezom predstavil vas, njeno zgodovino in praznik refoška Foto: Sašo Dravinec

MAREZIGE> Ker gre v Marezigah za praznik, ki mu ime daje avtohtona vinska trta oziroma vino iz nje, se spodobi, da je prvo dejanje namenjeno vinarjem. V petek se je 39. praznik refoška tako začel z zborom vinogradnikov, na katerem so jim podelili priznanja, razen najžlahtnejših, ki jih dobitniki prejmejo pred vrhuncem prireditve, nedeljsko povorko kmečkih voz.

Ocenjevanje vin v okviru letošnjega praznika refoška je skupina uglednih ocenjevalcev na čelu z Iztokom Klenarjem, glavnim enologom kleti Vinakoper, v tamkajšnjem hramu opravila 4. in 5. maja. Prvi dan so ocenjevali mlada odprta vina, naslednji dan pa stekleničena vina. Med 113 vzorci refoška in malvazije lanskega letnika je za refošk diplomo odličnosti z zlato medaljo prejel Aleš Hrvatin iz kleti Vinales iz Šmarij, srebrno ekološko vinogradništvo Rodica iz Trušk ter bronasto Zdenko, Boris in Nevenka Gregorič iz Gažona. Med malvazijami je bila najbolje ocenjena Vinakoprova, srebro je dobila klet Robija Ratoše iz Prad in bron Igor Kramester iz Dragonje. Šampion 39. praznika refoška je Vinakoprov refošk capris 2009, ki je tudi prvak v kategoriji rdečih vin, med belimi vini pa je najvišjo oceno dobila malvazija 2008 iz kleti Vinales, s tem pa tudi naziv prvaka med malvazijami.

Trta bo kmalu zacvetela

Majda Brdnik, specialistka za vinogradništvo pri KGZS Nova Gorica, je vinogradnikom predstavila posebnosti lanskega, precej zahtevnega letnika zaradi veliko moče skozi celotno vegetacijsko dobo, obenem pa jim je posredovala nekaj strokovnih nasvetov. “Letošnja rast je kar normalna, precej bujna, cvetenje pa bo nekoliko zgodnejše,” pravi Brdnikova. “V vinogradu mi dobro kaže, letos sploh še nisem škropil, a bo najverjetneje kmalu treba,” pa je povedal Iztok Plahuta, vinogradnik iz Marezig, ki je s kolegi svoj pridelek predstavljal v dvorani zadružnega doma, kjer je bilo na ogled še nekaj razstav, predstavljali pa so se tudi oljkarji.

V soboto in nedeljo je bila v parku sredi vasi kmetijska tržnica, na njej pa naprodaj sadje in zelenjava, oljčno olje, salame in še marsikaj. Gigliola Vojvoda iz Sv. Petra je ponujala oljčno olje, kar nekaj različno pripravljenih namiznih oljk, marmelade in omake, pa tudi sveže češnje. Marjana Kozlovič Jugovac iz Škocjana pri Kopru je prinesla med, propolis in cvetni prah. “Naši panji so zdaj na Goriškem, potem pa jih bomo najverjetneje prestavili v okolico Litije, na kostanjevo pašo,” je povedala in dodala, da problemov z zastrupitvami čebel niso imeli, a so zelo pozorni na njihovo vedenje.

Stotnija vinskih vitezov v Marezigah

V soboto popoldne sta dva avtobusa v Marezige pripeljala domala stotnijo članov slovenskega reda vitezov vina, ki so si za spomladansko ekskurzijo izbrali slovensko Istro. Prišli so predstavniki vseh osmih omizij. V Marezigah jih je pozdravil predsednik organizacijskega odbora praznika Vilij Bržan, ki je ob orisu zgodovine vasi in praznika poudaril, da sta “trta in oljka za nas sveti rastlini.” Dodal je, da je refošk, katerega prestolnica so prav Marezige, pomagal pri dvigu prepoznavnosti vinorodnega okoliša Slovenska Istra.

Vitezi so v marežganski kanavi in kasneje ob kosilu pri Alenu Babiču v gostilni Karjola poskusili vse prvonagrajene refoške in malvazije lanskega letnika. Milan Razdevšek, ki vodi mariborsko viteško omizje, sicer pa je direktor tamkajšnjega Zavoda za turizem, je pohvalil prireditelje in dal poklon raznovrstnosti slovenske vinske krajine, ki jo v središču Maribora predstavljajo v Hiši stare trte. “Prav v četrtek je bila predstavitev vinarjev iz Istre in s Krasa, ki je bila odlično sprejeta,” je še povedal.

Včerajšnjo povorko devetih kmečkih voz in štirih pihalnih orkestrov - ob domačem še iz Ljubljane, Italije in Hrvaške - je v toplem in sončnem vremenu spremljalo več kot tri tisoč ljudi. Kljub oblakom, ki so se v soboto vili nad slovensko Istro, je praznik minil v suhem vremenu, misli prirediteljev pa so že uperjene v prihodnje leto, ko se ob okroglem jubileju, 40-letnici praznika refoška, želijo še posebej izkazati.

SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano