Še dva nevarna tedna brez nasipa

Bezovica še ni varna. Pravzaprav je v teh dneh celo bolj izpostavljena grozečim skalam, kot je bila pred dvema tednoma, ko se je bager začel prebijati po pobočju do kraja podora.

Dokler ne zgradijo nasipa, je 15-metrska poseka odprt prehod za morebitne padajoče skale Foto: Helena Race
Dokler ne zgradijo nasipa, je 15-metrska poseka odprt prehod za morebitne padajoče skale Foto: Helena Race

BEZOVICA, PODPEČ >Delavci koprskega Grafista se te dni lotevajo gradnje jarka in nasipa, ki naj bi zadržala padajoče kamenje. Pred tem so se morali po strmem pobočju prebiti do mesta podora. Za to so potrebovali dva tedna, saj vremenske razmere niso dopuščale hitrejšega dela.

Nasip čez dva tedna

“Zaradi vremenskih razmer nam geomehaniki dovolijo delati le po šest ur na dan, kar tudi upoštevamo. Uspeli smo utrditi stometrsko dostopno pot po pobočju nad vasjo in se tako prebiti do mesta, kjer bomo zgradili zaščitni nasip. Če v minulih dneh ne bi bilo tako deževno, bi bilo delo že končano,” pravi Ante Guberac iz Grafista.

Včeraj je bager po strmem pobočju nad Bezovico prišel do skale, ki se je v podoru konec januarja skotalila najdlje; ustavila se je le 30 metrov nad cesto in nad vasjo. Prav zdaj je delo najbolj nevarno, saj se delavci nahajajo naravnost pod Debelo steno, na območju, kjer se je v zadnjem mesecu dvakrat zrušilo po več sto kubičnih metrov skal. Zatem je bilo na podoru mirno.

“Pa še 15 metrov širok pas gozda so posekali, da bodo tam lahko zgradili nasip. Zdaj ni ničesar, kar bi ustavilo skale, če bi se porušile,” pravi Mirjan Cunja, predsednik vaške skupnosti Bezovica.

Nevarnosti se zavedajo tudi delavci, ki ves čas nadzorujejo stanje na vrhu pobočja, tako da bi v primeru podora lahko pravočasno opozorili kolege spodaj. “Če nam bo vreme dopuščalo, bo zaščitni nasip končan v 14 dneh,” napoveduje Guberac.

Nevarno tudi v Podpeči

A jarek in nasip bosta le zasilna rešitev. Glede na to, da se Debela stena hitro kruši in premika ter pod sabo izpodriva zemeljski plaz, bo jarek kmalu poln, opozarjajo domačini in pričakujejo trajnejšo rešitev. To pripravljajo v Ljubljani na Direkciji RS za ceste (DRSC), saj podor ogroža tudi državno cesto Loka-Podpeč-Rakitovec. Kako se nameravajo lotiti skale, ki grozi vasi, še ni jasno.

Medtem pa povzroča preglavice še ena skala le nekaj kilometrov naprej, v vasi Podpeč. Pred tremi leti se je tam od kraškega roba odkrušilo kamenje in poškodovalo avtomobile, stanovalce bližnje hiše so za nekaj dni izselili. Zatem so steno nad vasjo očistili in namestili mreže. Za zdaj je skala mirna, a nevarnost ostaja.

“V Bezovici in Podpeči trenutno končujejo delo geologi, nato sledi preučitev variant. Pri obeh lokacijah gre za zelo zahtevne, enkratne okoliščine, ki se jih ne da reševati šablonsko,” pravijo na DRSC. Kako se bodo lotili Debele stene in skal nad Podpečjo, naj bi dorekli do aprila, ko naj bi bila pripravljena tudi dokumentacija. Kdaj bodo nevarnost tudi odstranili, pa je drugo vprašanje. “V letih 2014 in 2015 nimamo popolnoma nobenih sredstev za investicije,” še pravijo na DRSC.

HELENA RACE


Najbolj brano