ŠOUP v zbiranje podpisov za nov zakon o štipendiranju

Študentska organizacija Univerze na Primorskem (ŠOUP) bo prvi dan novega študijskega leta, v ponedeljek, 1. oktobra, na svojem sedežu, v koprski Taverni in pred vsemi fakultetami Univerze na Primorskem zbirala podpise v podporo novemu zakonu o štipendiranju.

Predsednik ŠOUP Marko Pavlič Foto: Nives Krebelj
Predsednik ŠOUP Marko Pavlič Foto: Nives Krebelj

KOPER> ŠOUP se s tem pridružuje drugim študentskim organizacijam, na čelu s Študentsko organizacijo Slovenije (ŠOS), ki je zakon tudi pripravila in ga bo po zbranih podpisih, vložila v državni zbor. Predstavniki študentov menijo, da je sedanji zakon treba napisati na novo, saj je področje štipendiranja potrebno številnih sprememb. Nezadovoljni so tudi z aktualnimi razmerami v državi.

Na ŠOUP upajo, da bodo skupaj z ljubljansko in mariborsko študentsko organizacijo že v ponedeljek zbrali več kot 2500 podpisov, potrebnih za vložitev pobude, nato pa bodo morali v 60 dneh zbrati še dodatnih 5000 overjenih podpisov na upravnih enotah.

Sistem štipendiranja ne zadošča potrebam dijakov in študentov

Predsednik ŠOUP Marko Pavlič opaža, da sedanji sistem štipendiranja ni najboljši in je potreben številnih sprememb: “Sistem štipendiranja ne zadošča potrebam dijakov in študentov po štipendijah, posamezne vrste štipendij, posebej Zoisove in kadrovske, so pomanjkljivo urejene, sedanji zakon pa tudi ne omogoča prejemanja državnih štipendij za mladoletne dijake. To so ključne slabosti štipendijske politike v Sloveniji.”

Po novem tudi nove deficitarne štipendije

Pavlič nov zakon vidi kot priložnost celovitejšega urejanja sistema štipendij. “Z novim zakonom omogočamo hkratno prejemanje več štipendij hkrati, kar pa denarno omejujemo, uvajamo nove deficitarne štipendije, mladoletnim, socialno ogroženim dijakom pa vračamo nepravično odvzete državne štipendije. Zelo pomembno se mi zdi tudi bolj sistemsko urejanje področja kadrovskega štipendiranja,” pojasnjuje.

Ker so nekatere ideje v zakonu podobne tistim, ki jih je že predlagalo ministrstvo za delo v prejšnjem mandatu in nov zakon ne posega bistveno v proračunska sredstva, na ŠOUP upajo, da bodo pristojni pobudo preučili z vso resnostjo.

Želijo si več dialoga z državo

Predstavniki študentov si namreč želijo več neposrednega dialoga z vlado, državnim zborom in drugimi pristojnimi institucijami, saj opažajo, da v zadnjih nekaj mesecih njihovi predlogi in mnenja niso bili upoštevani v zadostni meri. “Na ŠOUP posebej opozarjamo na neupoštevanje predstavnikov študentov, univerz in praktično celotne akademske stroke ob sprejemanju novele zakona o visokem šolstvu, s katerim želi politika prevzeti nadzor nad svetom nacionalne komisije za kakovost v visokem šolstvu, ki je zadolžena za potrjevanje akreditacij študijskih programov ter evalvacijo delovanja fakultet in univerz,” navajajo.

Še vedno ne vedo za višino subvencije za bivanje pri zasebnikih

“Upamo, da ob tem ne bo treba poseči po podobnih demokratičnih sredstvih kot v primeru zakona o štipendiranju,” opozarja predsednik ŠOUP, ki se mu zdi nedopustno, da študenti še vedno niso seznanjeni z višino subvencije za bivanje pri zasebnikih s koncesijo. To naj bi ministrstvo za delo kljub drugačnim obljubam enostransko znižalo, kar bo še dodatno prizadelo študente Univerze na Primorskem, ki se soočajo s pomanjkanjem postelj v študentskih domovih. “Iz tega izhaja, da vlada z dialogom zaostaja na več področjih,” še dodaja Pavlič.

NR


Najbolj brano