S smetmi tako kot v hribih

V Krajinskem parku Strunjan letos nadaljujejo akcijo osveščanja kopalcev, ki jih ob vhodu v park informativne table obveščajo, da na območju parka ni košev za smeti in naj odpadke odnesejo s seboj.

Posebej problematični so v  krajinskem  parku cigaretni ogorki Foto: Sladžan Bacio
Posebej problematični so v krajinskem parku cigaretni ogorki Foto: Sladžan Bacio

STRUNJAN > V krajinskem parku smo gostje narave in tako kot v hribih za sabo ne puščamo smeti, pravi direktor parka Marko Starman. Akcija je že obrodila sadove.

Z akcijo so začeli pred tremi leti. Z informativnimi tablami, ki so jih postavili na vseh prehodih v naravni park, kjer je dostop do plaže, obiskovalce opozarjajo na to, kako nevarno je odlaganje odpadkov v naravnem okolju za živali in rastline v parku, je na današnji novinarski konferenci izpostavil Starman.

Toksični ogorki

S tablami, ki so razumljive tako za mlajše kot starejše, še dodatno sporočajo, da so v parku gosti narave in da se, tako kot v hribih, smeti ne pušča za seboj, je dodal.

Posebej problematični so cigaretni ogorki, ne le zaradi dolge dobe razkrajanja, ampak tudi zaradi njihove toksičnosti. Galebi in druge živali ogorke lahko zamenjajo za hrano, je še dejal Starman.

Lani so v izolskem delu parka v sodelovanju s tamkajšnjim komunalnim podjetjem odstranili 12 betonskih košev za smeti. Dogajalo se je, da so obiskovalci napolnili koše, okoli njih pa so puščali še vrečke z najrazličnejšimi odpadki. V Strunjanu ni bilo košev, pač pa se je puščalo črne vrečke za mešane odpadke, rezultat pa je bil isti, torej da so odpadki poleg napolnjenih vrečk ležali tudi vse okoli njih, je ugotavljal direktor krajinskega parka.

Letos manj smeti

Da je bila odstranitev kamnitih košev za smeti pravilna, dokazujejo tudi rezultati. Kot je pojasnila Anja Domenik iz Komunale Izola, se je prej mesečno nabiralo približno 10 kubičnih metrov odpadkov, po njihovih ocenah pa se je količina odpadkov letos zmanjšala za polovico.

Informativne table so opremljene tudi z informacijami o najbližjih ekoloških otokih. Tako lahko obiskovalci, ki vrečk s smetmi po obisku plaže ne želijo odnesti s seboj domov, lahko odložijo na za to označenih mestih, je povedal Alen Radojkovič iz Okolja Piran, ki sodeluje v akciji krajinskega parka. Strunjansko plažo sčistijo enkrat tedensko, stroške pa krije piranska občina.

STA


Najbolj brano