Romanje tudi simbol pomorstva

Podobo Marije, ki sicer visi na oltarju strunjanske cerkve, so sinoči z ladjo prepeljali v Piran in jo prenesli v tamkajšnjo cerkev sv. Jurija. V Piranu bo ostala do jutri, ko jo bodo ob 17. uri v procesiji bark odpeljali nazaj v Strunjan, kjer bodo s slovesno mašo obeležili 500. obletnico prikazanja.

Čeprav je bil včerajšnji prevoz Marijine slike iz Strunjana v Piran skromnejši, ga je pospremilo  veliko ljudi Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Čeprav je bil včerajšnji prevoz Marijine slike iz Strunjana v Piran skromnejši, ga je pospremilo veliko ljudi Foto: Tomaž Primožič/Fpa

STRUNJAN, PIRAN> Procesijo s strunjansko Marijo sta pred sedmimi leti obudili strunjanska in piranska župnija. Doslej je romarje spremljal Marijin kip, letos pa so v Piran prvič po sto letih odpeljali leseno sliko. Na njej je slikar Francesco Valerio okoli leta 1520 upodobil dogodek iz leta 1512. Takrat se je v noči med 14. in 15. avgustom pri vratih stare cerkvice v Strunjanu čuvajema vinogradov Giovanniju Grandiju in Pietru di Zagabriu prikazala Marija.

“Marija je naslikana na leseni plošči, ki jo je treba zavarovati, da se ne poškoduje, zato smo zanjo izdelali komoro, ki je nepredušno zaprta in uravnava vlago. V tej komori bo slika ostala tudi, ko se bo vrnila na oltar,” pojasnjuje piranski župnik Zorko Bajc.

Včerajšnje romanje iz Strunjana v Piran, ki se ga je udeležilo veliko ljudi, je pospremila še maša, zatem pa nastop vokalne skupine Krila na župnijskem vrtu Georgios. Danes pa bo tam koncert Ave Maris Stella (Pozdravljena, morska zvezda) z Obalnim komornim orkestrom in združenimi pevskimi zbori pod vodstvom Patrika Grebla. “Glavno skladbo z latinskim besedilom iz 19. stoletja je prav za to priložnost napisal Sašo Fajon. Zdravko Pleše pa bo igral na Tartinijevo violino. Prav letos praznujemo tudi 320. obletnico Tartinijevega rojstva,” našteva Bajc.

Marijina slika se bo nazaj v Strunjan vrnila že jutri. Ob 17. uri se bo začela procesija pri cerkvi, pol ure zatem pa se bodo romarji vkrcali na barke. Kdorkoli se bo njihovi procesiji lahko pridružil s svojim plovilom. “To je tudi priložnost, da pokažemo, da je Slovenija pomorska država. Skoraj prepričan sem, da bo to največji pomorski konvoj v samostojni državi,” pričakuje Bajc.

V Strunjanu bo jutri ob 19.30 še maša, ki jo bo vodil škof Jurij Bizjak, zatem se bodo romarji z lučkami podali še do strunjanskega križa na robu klifa. Župniji Strunjan in Piran pričakujeta, da se bo romanja udeležilo več tisoč ljudi. “Poleg verskega ima ta praznika tudi kulturni in nenazadnje turistični pomen. Žal pa naš turizem v romanju še ni prepoznal priložnosti.”HR


Najbolj brano