Prvo leto koprskega Kriznega centra za otroke in mladostnike

Ob prvi obletnici delovanja Kriznega centra za otroke in mladostnike ter Dnevnega centra za otroke in mladostnike Koper so danes pripravili dan odprtih vrat in kreativne delavnice za otroke. Koprski krizni center je v enem letu bivanje in oskrbo ponudil 29 otrokom in mladostnikom, v program dnevnega centra pa je trenutno vključenih 57 otrok.

Otvoritev Kriznega centra za otroke in mladostnike 30. avgusta lani. Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Otvoritev Kriznega centra za otroke in mladostnike 30. avgusta lani. Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER> V Sloveniji deluje deset kriznih centrov za otroke in mladostnike, devet jih je namenjenih otrokom in mladostnikom od šestega do 18 leta, grosupeljska Palčica pa otrokom do šestega leta starosti. Koprski center sprejema otroke in mladostnike med šestim in 18. letom, izjemoma do 21. leta starosti, ki se znajdejo v stiski, zaradi katere jih je potrebno nemudoma izločiti iz okolja v katerem živijo.

Poleg kriznega centra je tu še program dnevnega centra za mlade, za katerega so na razpisu ministrstva za delo, družino in socialne zadeve v letu 2011 prejeli 64.842 evrov, od Mestne občine Koper pa dodatnih 6000 evrov. Na razpisu za čezmejno sodelovanje so za sofinanciranje obnove objekta prejeli še slabih 100.000 evrov.

V enem letu je center gostil 29 otrok

Kot so povedali v koprskem centru, je namestitev v kriznem centru prostovoljna in začasna ter traja do 21 dni. V enem letu je center gostil 29 otrok in mladostnikov (13 deklet in 16 dečkov), od tega jih je 28 k njim napotil center za socialno delo, v enem primeru pa je mladostnico pripeljala policija. Med njimi je bila večina otrok šoloobveznih, 22 otrok je bilo mlajših od 14 let.

Največ otrok je bilo iz Kopra

Kar 20 otrok se je po bivanju v kriznem centru vrnilo domov, dva sta odšla v vzgojno zdravstveni zavod, trije v rejništvo, štirje otroci, ki so bili tuji državljani, pa so se zaradi neurejenega statusa vrnili v matično državo. Največ otrok (12) je bilo iz Mestne občine Koper, štirje iz Izole, trije iz Postojne, dva iz Pirana, po eden pa iz Pivke, Ilirske Bistrice, Ljubljane in Novega mesta ter štirje iz tujine.

Vzrok - hude razmere v družini

Med glavnimi vzroki za prihod v center so predvsem hude konfliktne razmere v družini, predvsem pri mladostnikih. Pri mlajših otrocih pa so med pogostejšimi vzroki predvsem zanemarjanje, psihično in fizično nasilje ter čakanje na vrnitev v drugo državo.

STA


Najbolj brano