Prihodnost je v elektriki

“Čeprav zeleno mobilnost danes vidimo kot nekaj novega, kot neko tržno nišo, bo za prihodnje generacije predstavljala del vsakdanjika, tako kot sta danes računalnik in internet,” je na včerajšnjem forumu Zelena mobilnost, ki so ga pripravili v okviru letošnje Internautice, poudaril navtični podjetnik Japec Jakopin.

Ivo Boscarol: “S strategijo elektrifikacije si lahko zagotovimo energetsko neodvisnost” Foto: Leo Caharija
Ivo Boscarol: “S strategijo elektrifikacije si lahko zagotovimo energetsko neodvisnost” Foto: Leo Caharija

LUCIJA > Zaradi gospodarske krize bo v Evropi potrebna sprememba v smeri zelenih tehnologij. “Na tem področju Slovenci že nekaj pomenimo v svetu,” je prepričan Japec Jakopin, ustanovitelj družbe Seaway.

To drži, a če ne bomo sami ponosni na te dosežke in če ne bomo znali izkoristiti znanja, ki ga imamo, nam to nič ne pomaga, je opozoril prvi mož Pipistrela Ivo Boscarol. “Če se bomo fokusirali na izdelavo sestavnih delov za avtomobile in če mislimo, da je to naša strategija, nas bodo na področju zelenih tehnologij prehiteli vsi po vrsti,” je opozoril.

Potrebujemo pravo strategijo

Čeprav ne kot posamezniki ne kot država ne moremo bistveno vplivati na globalne trende, saj naše potrebe generira izključno profit, bi morali nujno začeti razmišljati o tem, kako se zavarovati pred posledicami podnebnih sprememb, ki bodo vse bolj silovite.

Kot glavno težavo Slovenije je Boscarol izpostavil dejstvo, da na tem področju nimamo vizije. Prepričan je, da bi bila naša država energetsko neodvisna, če bi imela strategijo elektrifikacije. Tako pa smo še vedno povsem odvisni od plina in nafte. “In zanimivo: prav tiste države, katerih naftni lobiji držijo vse niti v rokah, največ vlagajo v alternativne vire energije. Če so oni pametni, zakaj smo mi neumni? Zakaj se v Sloveniji ne moremo dogovoriti glede vetrnic, sončnih elektrarn ... glede ničesar?” ne more razumeti Boscarol.

Spremeniti je treba slog življenja

Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj je kot glavni problem planeta, ki bo podvržen vse hujšim podnebnim spremembam, izpostavila eksponentno naraščanje potreb po energiji, pri čemer glavni vir energije še vedno predstavljata premog in nafta.

“Ironično se mi zdi, da moramo v 21. stoletju razmišljati kot v srednjem veku: ali bomo imeli dovolj hrane, vode, energije ... V Evropi se nam te dobrine še zdijo samoumevne, v resnici pa se potrebe zelo hitro povečujejo,” je opozorila.

Kot je še dodala, nas razmere na planetu silijo k tehnološkim, institucionalnim in infrastrukturnim spremembam ter spremembam življenjskega sloga. Tehnološke inovacije so zato nujno potrebne. Zlasti v prometu: emisije iz prometa so se od leta 1970 do 2010 povečale za kar 250 odstotkov. Tudi naš življenjski slog je problematičen, saj povprečni Slovenec proizvede okoli enajst ton izpustov ogljikovega dioksida letno, medtem ko bi jih smeli največ štiri tone, je še povedala Kajfež Bogatajeva.

PETRA VIDRIH


Najbolj brano