“Preverite plinske peči, jaške in zračnike”

Izolska občina je glede varnosti plinskih peči-bojlerjev v neprofitnih stanovanjih naredila vse, kar je lahko. Toda malenkost več kot sto občinskih stanovanj predstavlja le desetino vseh v blokovskem naselju Livade. Zato župan Igor Kolenc poziva Izolane, naj poskrbijo za lastno varnost in za varnost svojih sosedov.

Z leve: Mihael Gruden (E.D.T. Servis), Mavricij Pavletič (Gipo), Tanja Adamič (občina), Gregor Franič (Gipo)   Foto: Mirjana Cerin
Z leve: Mihael Gruden (E.D.T. Servis), Mavricij Pavletič (Gipo), Tanja Adamič (občina), Gregor Franič (Gipo)  Foto: Mirjana Cerin

IZOLA> V blokih zadostuje že, da eden od stanovalcev zamaši jašek, zapre zračnik, vanj spelje dimovodne pline ali na dimnik montira klimatsko napravo, pa je ogrožena varnost vseh, ki živijo v tisti stavbi, je na včerajšnji tiskovni konferenci opozoril župan Igor Kolenc.

Nevedni stanovalci, slabo zasnovani bloki

Napake je pripisal nevednosti občanov. Dodal pa je še, da ponekod niso zamrežili dimnikov, ki so tako polni golobjih iztrebkov.

Občina je lani podjetju Gipo, ki inštalira vodovodne, plinske in ogrevalne napeljave ter naprave, dala pregledati vse plinske pretočne grelnike in dimovodne napeljave v neprofitnih stanovanjih v Livadah. Opravila je tudi servis, vgradila monitoringe za ogljikov monoksid in zamenjala štiri dotrajane peči. Za vse to je po navedbah šefa občinske uprave Marka Unterlechnerja porabila 32.077 evrov.

A tudi tam, kjer ni nevednih ali malomarnih stanovalcev, ki bi preprečili dovod svežega zraka v kopalnice, s čimer čezmerno ustvarijo ogljikov monoksid, je varnost v bloku vseeno vprašljiva. V Livadah je v zadnjih letih prišlo do več zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tudi s smrtnim izidom.

Kot so ugotovili strokovnjaki pred slabimi petimi leti, so bloki, zgrajeni po koncu sedemdesetih let, slabo načrtovani. Imajo po pet etaž in le en glavni dimnik, čeprav bi na tak način smeli načrtovati kvečjemu štiri etaže, je poudaril Mihael Gruden iz E.D.T. Servisa, ki za občino opravlja dimnikarske storitve. “V Ljubljani so že zagoreli dimniki,” je bil nazoren. Nekateri stanovalci so ogrevanje s plinom na lastno pest zamenjali s trdimi gorivi.

Brez trdih goriv!

V izolskem občinskem vodstvu so se, kot kaže, ustrašili prav tega, da bi Ljubljančanom sledili krajani Livad. Še pred iztekom lanskega leta so namreč s pomočjo ankete izvedeli, da bi večina stanovalcev neprofitnega bloka ob Južni cesti plin zamenjala za cenejši energent.

Kolenc pa je dal jasno vedeti, da občina v omenjenem bloku vsakodnevnega ogrevanja na trda goriva ne bo dopustila: “Ne moremo dovoliti, da bi posamezniki vse ogrožali. V treh letih bo v Izolo stekel zemeljski plin, ki bo za 40 odstotkov cenejši.”

Kot alternativo plinu je predlagal ogrevanje s klimatskimi napravami in toplotnimi črpalkami.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano