Prepovedana ljubezen v slanem Piranu

Piran je obogatel s soljo, zdaj pa solinarski praznik že enajst let bogati njegovo turistično ponudbo. Tako je bilo tudi ta konec tedna, ko je vrsta prireditev povezala mesto s Sečoveljskimi solinami.

Tradicijo solinarstva v Sečovljah prikazuje solinarska družina
Tradicijo solinarstva v Sečovljah prikazuje solinarska družina 

PIRAN, SEČOVLJE> Zabavo so ob prazniku sv. Jurija, zavetnika Pirana, prirejali že v tistih časih, ko so se solinarske družine iz mesta selile v hišice med solnimi polji. Tam so ostale vse poletje in pridelovale sol.

Zdaj to selitev v tradicionalnih oblačilih in z lesenim orodjem uprizarja Solinarska družina (Famea dei salinari) iz italijanske skupnosti.

Zabava se je že takrat razpotegnila čez ves dan in do poznega večera, je pojasnil župan Peter Bossman. Tako je bilo tudi v soboto, ko so si dogodki na piranskih trgih sledili ves dan in še zvečer. Največ se je dogajalo na Tartinijevem trgu, kjer so stale stojnice z domačini izdelki. Prodajalci so bili sicer zadovoljni, ko so jih obiskali udeleženci Slovenske turistične borze, ki so menda radi kupovali pri domačinih. Manj pa so zapravljali drugi obiskovalci, ki jih je bilo nekoliko manj kot lani. Verjetno temu botruje vsesplošna kriza, pa tudi vremenska slika, ki je napovedovala deževen konec tedna, so ugotavljali prodajalci.

A vreme je bilo tako v soboto kot včeraj lepo, na Punti se je pet ekip pomerilo v igranju pandola, na Trgu 1. maja so igrali moro in briškolo, na lesenih oknicah v ozkih uličicah so visela otroška likovna dela, na trgu je plesala folklorna skupina, pri pomolu so obiskovalci lahko kupili sol ...

Največja novost letošnjega praznika je bilo kulinarično tekmovanje Slan Piran, v okviru katerega so udeleženci pripravljali jedi iz testa in ribje predjedi s piransko soljo in solnim cvetom. “Hrana, ki so jo pripravili udeleženci tekmovanja, je bila zelo kakovostna. Žal pa se niso odzvale velike turistične korporacije, ki se morajo še kaj naučiti od domačinov in domačih društev. Tudi gostincev je bilo malo,” je pred razglasitvijo rezultatov dejal Sergio Vuk iz skupnosti Italijanov, ki je predsedoval ocenjevalni komisiji. Njene člane sta najbolj očarala videz in okus prepovedane ljubezni, kot so v društvu Čikole čakole poimenovali svojo jed.

“Osnova je v istrskih jedeh. Ker sta kraljici pomladi artičoka in šparoga, smo ju uporabili. Ker smo ob morju, smo dodali še nekaj morskega, škampovo penico. In ker se nam je to zdelo kot prepovedana ljubezen, smo čez vse dodali še nekakšen pokrov oziroma rešetko iz testa,” je opisala predsednica društva Gordana Mlakar. Dodala je še, da prepovedano ljubezen lahko okusijo obiskovalci beneške hiše v Piranu, ki svoj obisk prej napovejo.

Solinarski praznik so v sodelovanju s številnimi društvi in organizacijami pripravili Občina Piran, Soline - pridelava soli in Krajinski park Sečoveljske soline ter Avditorij Portorož. Zaključil se je včeraj, ko je po procesiji in maši solinarska družina z ladjo zapustila Piran in se preselila v soline. Sledilo je še druženje z željami za čim bogatejšo žetev. HR


Najbolj brano