Premalo podpore za socialno podjetništvo

V Sloveniji primanjkuje predvsem podporno okolje za področje socialnega podjetništva, meni direktor Središča Rotunda Bojan Mevlja, ki prav na tem področju vidi precej neizkoriščenih potencialov, zlasti za mlade. Med področji, kjer bi se socialno podjetništvo lahko razvilo, je Mevlja navedel turizem, razvoj podeželja, socialno varstvo in okolje.

Bojan Mevlja in Urška Križman Vižintin iz Središča Rotunda Foto: Polona Žigo, Središče Rotunda
Bojan Mevlja in Urška Križman Vižintin iz Središča Rotunda Foto: Polona Žigo, Središče Rotunda

KOPER > Opaziti je korak naprej, saj je bil lani objavljen prvi razpis za javna dela, ki podpira tudi ustanavljanje socialnih podjetij, “še vedno pa primanjkuje nekih finančnih mehanizmov, ki bi tovrstnim socialnim podjetjem dala nek zagonski kapital, da bi začeli s svojimi storitvami oziroma produkti,” je na današnji novinarski konferenci o dosedanjih projektih in načrtih Središča Rotunda ocenil Bojan Mevlja.

V Obalno-kraški regiji le tri socialna podjetja

V Obalno-kraški regiji so trenutno registrirana le tri socialna podjetja, pri čemer je na tem področju še veliko neizkoriščenih potencialov, kjer bi mladi lahko našli poslovne priložnosti, je dodal direktor Središča Rotunda.

Tako si želijo, da bi k ustvarjanju razmer za razvoj socialnega podjetništva aktivneje pristopile tudi občine. V okviru regionalnega odbora za socialno podjetništvo bodo v tem letu skušali doseči, da bi vsaka občina v regiji zagotovila sofinanciranje vsaj enega zaposlenega v okviru javnih del za socialno podjetništvo.

Premalo sodelovanja med nevladnim sektorjem, javnim sektorjem in gospodarstvom

Socialno podjetništvo je le eno od področij delovanja Središča Rotunda. Ta neprofitna organizacija je lani nadaljevala projekt Stičišče nevladnih organizacij Obalno-kraške regije, kjer so se usmerili zlasti v krepitev dialoga med lokalno samoupravo in nevladnimi organizacijami. To je privedlo do ustanovitve občinske komisije za nevladne organizacije v Piranu, prve tovrstne komisije v regiji. Mevlja ocenjuje, da v regiji še vedno primanjkuje sodelovanje med nevladnim sektorjem, javnim sektorjem in gospodarstvom.

Kot zelo pomembno je Urška Križman Vižintin ocenila nadaljevanje rednih mesečnih predavanj z različnih področij. Že konec meseca bodo gostili Ireno Deželak, ki bo predavala na temo samomotivacije.

V Središču Rotunda dajejo velik poudarek mladim z različnimi delavnicami in sodelovanjem v projektih, kot sta vseslovenski projekt računalniškega opismenjevanja starejših Simbioza in akcija zbiranja daril za otroke iz ogroženih družin Božiček za en dan.

Še naprej pripravljajo jezikovne in druge tematske tečaje. Pri tem Mevlja opaža precejšen osip udeležencev, kar pripisuje tudi krizi.

STA


Najbolj brano