Predor v primežu zahtevkov za revizijo

Markovški predor bo tudi v to novo leto stopil z nerazčiščenimi računi. A zagat za razliko od zadnjih dveh iztekajočih se let ne povzročajo graditelji, delavci mariborskega CPM oziroma Alpine Bau, ampak neizbrani ponudniki za izvedbo elektro in strojne opreme.

Delavci graditelja predora Alpine Bau  so   v teh dneh na  božično-novoletnih počitnicah. Na gradbišče se bodo znova vrnili  po sv. Treh kraljih,  7. januarja.
Delavci graditelja predora Alpine Bau so v teh dneh na božično-novoletnih počitnicah. Na gradbišče se bodo znova vrnili po sv. Treh kraljih, 7. januarja. 

MARKOVEC> Zgodilo se je to, česar so se mnogi bali. V Darsu potrjujejo, da sta dva od neizbranih ponudnikov vložila zahtevek za revizijo javnega naročila za izvedbo in vzdrževanje elektro-strojne opreme.

Novembra so v Slovenijo pricurljali podatki o finančnih zagatah zagrebškega Dalekovoda, češ da delavcem dolguje najmanj po eno plačo. Pred božičem pa je ta družba za inženiring, proizvodnjo in gradnjo na svoji spletni strani objavila novico, da jim je po večmesečnem ukvarjanju s predstečajno pogodbo Financijska agencija (FINA) 20. decembra vendarle odblokirala račun. Predsednik uprave Matjaž Gorjup navaja, da jim bo to omogočilo normalno nadaljnje poslovanje in izpolnjevanje dogovorjenih obveznosti do investitorjev, dobaviteljev in predvsem Dalekovodovih delavcev.

Dve zahtevi za revizijo

Njunih imen sicer ne navajajo, vendar lahko sklepamo, da je eden od dveh družba Iskra Sistemi iz Ljubljane, ki je skupaj z Rikom, IMP, Javno razsvetljavo in Technixom oddala najcenejšo ponudbo.

Ponudba najverjetnejšega izbranca (Dars ga še vedno ne omenja) - zagrebškega Dalekovoda in ptujskega Tenzorja - je bila šele druga najcenejša in za 221.207 evrov (brez davkov) dražja od peterice slovenskih podjetij. Skupaj s predvidenimi stroški za kasnejše vzdrževanje elektro-strojne opreme pa bi na leto zaračunal še 27.087 evrov (brez davkov) več.

Še pred tem so vsi trije neuspeli ponudniki zahtevali vpogled v ponudbo izbranca - poleg slovenske peterice torej najbrž tudi italijanski Satrel z ljubljanskim Traffic Designom, pa nemški Dürr skupaj s preddvorskim Vnetom in ljubljanskim Entesom.

Najnižjo ceno je za izvedbo in vzdrževanje elektro-strojne opreme postavila peterica slovenskih podjetij (Iskra sistemi, Riko, IMP, Javna razsvetljava in Technix). Njihova ponudba znaša 12,658.648 evrov (brez davkov), za vzdrževanje opreme pa bi na leto zaračunali 0,6 odstotka. Druga najcenejša sta Tenzor in hrvaški Dalekovod; oddala sta ponudbo za 12,879.855 evrov in strošek letnega vzdrževanja ocenila na 0,8 odstotka zneska. Sledita Traffic design in italijanski Satrel (12,934.103 evrov, odstotek zneska za vzdrževanje). Za 14,153.305 evrov pa bi opremo zgradili nemški Dürr, VNET in Entes ter si za vzdrževanje zaračunali dodatnega 2,75 odstotka letno.

Dva, ki sta vložila revizijski zahtevek, sta zahtevala še dodatno obrazložitev o izboru graditelja opreme. Njegov izbor je na predlog strokovne komisije potrdila Darsova uprava in pridobila soglasje nadzornega sveta.

Dars bo odgovoril v prihodnjih dneh

“O navedenih zahtevkih za revizijo bomo v družbi odločili v predpisanem roku, to je v prihodnjih dneh,” napovedujejo v Darsu. Dokončanje predora je odvisno prav od postopkov za izbor izvajalca elektro-strojne opreme. Odsek hitre ceste med Koprom in Izolo, katerega del je predor Markovec, bi prometu lahko predali v drugi polovici prihodnjega leta, toda zdajšnje izpodbijanje Darsove odločitve se lahko dodatno zavleče (ponudbe za gradnjo opreme so odprli že pred več kot tremi meseci, 19. septembra). Neizbrani prijavitelji pa se lahko pritožijo tudi na državno revizijsko komisijo.

MIRJANA CERIN


Najbolj brano