Pred stečajem tudi podjetje za varovanje Varnost Koper

Zaposleni podjetja Varnost Koper so pred sedežem družbe v Kopru izvedli opozorilno dvourno stavko. Podjetje jim dolguje plačo za avgust in preostali regres za letošnji dopust, ne vedo pa niti, kako bo z izplačilom septembrske plače. Minuli petek je bil na sodišče oddan predlog za stečaj družbe. Kakšna bo njihova usoda, delavci ne vedo.

Zaposleni podjetja Varnost Koper so pred sedežem družbe v Kopru izvedli opozorilno dvourno stavko Foto: Petra Vidrih
Zaposleni podjetja Varnost Koper so pred sedežem družbe v Kopru izvedli opozorilno dvourno stavko Foto: Petra Vidrih

KOPER> Pred sedežem družbe v Kopru se je ob 10. uri zbralo nekaj deset zaposlenih, drugi so stavkali na delovnem mestu. Poleg izplačil, ki jim jih dolguje trenutno insolventna družba, ki se ukvarja s storitvami varovanja, zaposleni od vodstva zahtevajo, naj se vzdrži enostranskih posegov v pogodbe o zaposlitvi.

Kočevar: Delo je družba imela, a so ga odpovedali

Vodja stavkovnega odbora Bojan Kočevar in generalni sekretar obalne sindikalne organizacije KS 90 Euro Brozič sta ob tem opozorila na odtekanje dela in prerazporejanje zaposlenih od Varnosti Koper k družbama Sintal in Securita.

Varnost Koper, ki sicer posluje tudi drugod po Sloveniji, je po navedbah Kočevarja v zadnjem času namreč izgubila kar nekaj večjih strank, med njimi Rižanski vodovod, Autoplus, Drogo Portorož in Banko Koper, s katerimi je imela sklenjene dolgoročne pogodbe. Delo je družba imela, a so ga odpovedali, je opozoril Kočevar.

Plača - prej 650 evrov neto, sedaj 550 evrov bruto

Nekaterim od 170 zaposlenim so bile v podpis nedavno ponujene sporazumne odpovedi in nove pogodbe o zaposlitvi. Delo bi nadaljevali, a v slabših razmerah.

“S ponudbo nove pogodbe so delavci postavljeni pod izvršeno dejstvo, kakršna koli pogajanja niso možna, ponujene so jim slabše pravice, kot so jih imeli do zdaj, začenši s ceno dela,” je povedal Brozič. Nova plača naj bi bila približno 550 evrov bruto, prej je znašala približno 650 evrov neto.

Vsebina pogodb in točno število delavcev, ki so jim jih ponudili v podpis, ni znano, šlo naj bi za 15 do 50 zaposlenih. “Vprašanje je, če je to sploh skladno z zakonom. Žalosten sem, da država dopušča kaj takega,” je še dejal Kočevar. V dogajanje bi po njegovem morala poseči tudi zbornica za varovanje, ki bi morala opredeliti, “za koliko naj kdo dela”.

Ta se po mnenju Broziča bolj osredotoča na izobraževanje kadrov, manj pa se odziva na zahteve po ureditvi razmer z nacionalno kolektivno pogodbo za zasebno varovanje. “Kljub temu, da na tem področju delujeva dva sindikata, zbornico obvladujejo direktorji velikih podjetij s področij zasebnega varovanja in očitno je, da ni prave volje, da bi se to področje uredilo,” je poudaril.

Prezaposlitvam v sindikatu nasprotujejo

Prezaposlitvam delavcem so v obalni sindikalni organizaciji KS 90 nasprotovali. Želeli so, da se opravijo na podlagi zakona o delovnih razmerjih, s čimer bi delavci ohranili kontinuiteto vseh pravic, je še povedal Brozič. “To je način, ki je za delavca najslabši,” je bil nedvoumen. Sindikalna organizacija je zato v zvezi z dogajanjem v Varnosti Koper oddala prijavo na inšpekcijo za delo.

Zaposleni od vodstva družbe pričakujejo odgovor, ali jih v prihodnosti čaka odpoved ali bodo delo nadaljevali. Če plače ne bodo izplačane, bodo stavko še zaostrili. Kakšna bo usoda podjetja in njih samih, trenutno ne vedo. Podjetje je sicer dalo predlog za stečaj, a po njihovem vedenju še ni plačalo sodne takse.

STA


Najbolj brano