Prašni delci ponovno ogrožajo astmatike in otroke

Zaradi ponovno povečane količine drobnih prašnih delcev v zraku v koprskem Zavodu za zdravstveno varstvo (ZZV) prebivalcem na območju slovenske Istre priporočajo, da se do nedelje ne zadržujejo na odprtem.

Prejšnji teden je iz Luke Koper burja raznesla premog in železovo rudo
Prejšnji teden je iz Luke Koper burja raznesla premog in železovo rudo 

KOPER> Prav tako odsvetujejo izvajanje večjih fizičnih naporov, kot so treningi na prostem in težje fizično delo. Posebno občutljive skupine prebivalstva so otroci, bolniki in starejši od 65 let, so dodali v sporočilu za javnost.

Prašni delci prihajajo iz narave in Luke Koper

Prašni delci imajo svoj izvor v naravi in v Luki Koper, kjer jim kljub trudu ne uspe popolnoma preprečiti dvigovanja prahu na terminalu za razsute tovore. Glede na lokacijo merilne postaje na Markovcu pa je po njihovem mnenju možno, da je podobno stanje na celotnem območju slovenske Istre.

Delci prodirajo globoko v dihalne poti

Prašni delci povzročajo draženje dihalnih poti in posledično kašelj. Zaradi svoje majhnosti prodirajo globoko v dihalne poti in pri tem povzročajo vnetja, kar daje dobre pogoje za razvoj virusnega ali bakterijskega vnetja dihal. Pri ljudeh, ki imajo že težave z dihali na primer zaradi astme ali kronične obstruktivne bolezni, in pri srčnih bolnikih ti delci še posebej motijo in poslabšujejo njihovo bolezensko stanje. Zato tem v koprskem zavodu svetujejo obisk zdravnika, če bi se jim zdravstveno stanje poslabšalo.

Opozarjajo še, da imajo prašni delci tudi dolgoročne vplive na človekovo zdravje in povečajo verjetnost za nastanek motnje srčnega ritma, možganskega in srčnega infarkta, raka, povišanega srčnega tlaka, bolezni dihal, vnetja grla in prezgodnje umrljivosti.

Burja je raznesla nenevarni rudnini

Podobno priporočilo je ZZV Koper izdal že prejšnji teden. Takrat so v Luki Koper med drugim pojasnili, da sta premog in železova ruda, ki naj bi ju burja tedaj kljub sprotnim ukrepom zanesla iz terminala za razsute tovore, naravni, nepredelani rudnini, ki po razpoložljivi dokumentaciji nista nevarni za ljudi in okolje. Glavno nevarnost za dihala pa predstavljajo zlasti najmanjši prašni delci, ki pa jih je najti povsod v okolju: na gradbiščih, kamnolomih, poljih in na cesti.

STA


Najbolj brano