Pozor, mine na trgu

Zaradi eksplozij min umre po svetu vsaj 5000 ljudi na leto. Grožnja, ki jo ti ostanki vojn po-menijo za varnost ljudi, je še vedno zelo velika tudi blizu nas, na Hrvaškem ter v Bosni in Hercegovini. Prebujanje zavesti o tem je namen kampanje Posodi svojo nogo - zavihaj hlačnico.

 Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER> Mednarodni akciji ozaveščanja o nevarnosti min, ki je pred leti zaživela v Kolumbiji, pri nas (od začetka marca) sledi ITF Ustanova za krepitev človekove varnosti v sodelovanju z Univerzo na Primorskem.

Zavora za razvoj

“Protipehotne mine so težava v več kot 70 državah po svetu. Žrtve so dosmrtno pohabljene, rehabilitacija pa je dolgotrajna in draga ter pomeni veliko zavoro v razvoju držav,” je na včerajšnji novinarski konferenci ob vrhuncu in hkrati izteku kampanje povedal direktor ITF Dorjan Maršič.

Po zaslugi te ustanove in podpore širše mednarodne skupnosti se je minsko sumljivo ozemlje na Balkanu od konca spopadov do danes zmanjšalo z 8500 na 2100 kvadratnih kilometrov. “Makedonija in Albanija sta že razglasili status minsko čiste države, Hrvaška ter Bosna in Hercegovina pa ostajata med minsko najbolj onesnaženimi državami na svetu,” opozarja Maršič.

Ena od min na pobočju Jahorine je 30. oktobra lani vzela obe nogi 28-letnemu jadralnemu padalcu Simonu Vogrincu iz Maribora. Del kampanje Posodi svojo nogo - zavihaj hlačnico je tudi njemu namenjena akcija SMS, prek katere je z geslom Pomagajmo, poslanim na številko 1919, moč darovati evro.

Mine sredi mesta

Kampanja je včeraj pritegnila pozornost Koprčanov na trgu Brolo, kjer so pod vodstvom koordinatorja s FHŠ Marka Vidnjeviča simbolno postavili minsko polje. Podobno bodo storili jutri na Titovem trgu. Včeraj so v avli Armerije odprli razstavo fotografij Arneta Hodaliča, ki s svojim delom prostovoljno pomaga ne le ITF, temveč tudi številnim drugim humanitarnim organizacijam. “Če bi ljudje videli toliko groze, kolikor je videvam sam, bi se zavedali, da živimo v raju. Ko želim med hojo na Šmarno goro stopiti z utrjene poti na travo, se včasih zdrznem. Toliko so me te izkušnje že zaznamovale. Kako mora šele biti ljudem, ki živijo na teh območjih,” pravi.

Danes ob 17. uri bo na FHŠ v predavalnici Foresterija javna tribuna o Ottavski konvenciji (z njo so se države zavezale za prepoved uporabe, skladiščenja, proizvajanja in prodaje protipehotnih min) v luči mednarodne razvojne pomoči. Solidarnostno vihanje hlačnic (ali rokavov) pa bo rdeča nit sredinega večera v Taverni, kjer se bo kampanja sklenila s koncertom petih glasbenih skupin.

ILONA DOLENC


Najbolj brano