Poslanca Vogrina moti občina Ankaran

Nepovezani poslanec Ivan Vogrin je v petek v proceduro državnega zbora vložil predlog zakona za ukinitev občine Ankaran. Čeprav pričakuje uspeh, prvi odzivi poslancev tega ne obetajo.

Pod prizadevanja za črtanje  občine Ankaran se je podpisal nekdanji poslanec DL, zdaj pa nepovezani Ivan Vogrin Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Pod prizadevanja za črtanje občine Ankaran se je podpisal nekdanji poslanec DL, zdaj pa nepovezani Ivan Vogrin Foto: Tomaž Primožič/Fpa

LJUBLJANA > “Če sledimo temu, kar politiki blebetajo, da je treba racionalizirati lokalno samoupravo, dajmo začeti pri prvem koraku in ukiniti tisto, kar še ni ustanovljeno,” namen zakona za ukinitev z ustavno odločbo ustanovljene občine Ankaran pojasnjuje nepovezani poslanec Ivan Vogrin.

Besedila tega zakonskega predloga še vedno nismo videli, pravi predsednik KS Ankaran Gregor Strmčnik. A po njegovem prepričanju tak zakon ne bo šel niti čez prvo branje. “Ne moreš z zakonom radirati odločbe ustavnega sodišča. Verjamem, da poslanci ne bodo nasedli takšni provokaciji. Ki pa je obenem tudi zelo resna zadeva: direkten napad zakonodajne veje na sodno vejo oblasti.”

Vloga občine Koper

Zakon je, potem ko ga je dopolnil še s študijo tujih primerov, v parlamentarno proceduro vložil minuli petek. Pri pripravi se je, kot pravi, posvetoval z ustavnim pravnikom dr. Ivanom Kristanom, sicer pa zakon v veliki meri pripravil sam. O pomoči s strani mestne občine Koper pa Vogrin pravi: “Če ima zakon zvezo z občino Koper, ker bi se del izločil iz nje, še ne pomeni, da jaz sodelujem z občino Koper. Z občino Koper ne sodelujem nič bolj kot z mnogimi drugimi občinami.”

“Ustavni odločbi mora slediti zakon. Če ustavno sodišče sprejme odločbo, potem mora parlament na podlagi te odločbe reagirati in reči, ali občino ustanavlja ali jo z zakonom ukinja. Ker parlament tega zakona ni pripravil, sem ga pač jaz kot samostojni poslanec,” še pravi Vogrin, ki računa, da bo njegov zakon zaradi svoje logičnosti dobil zadostno podporo v državnem zboru.

Poslanci ne kažejo podpore Vogrinu

A prve poizvedbe med primorskimi poslanci kažejo, da ne bo tako. “Verjetno je Vogrinu dolgčas in se ukvarja z vsem, da vzbuja pozornost,” pravi poslanec SD Mirko Brulc. “Ne glede na vse je občina Ankaran ustanovljena, čeprav je nenavadno, da lahko pri nas ustavno sodišče ustanovi občino. Ampak ustavno sodišče je treba spoštovati. Mislim, da je zadeva ad acta in da se morajo pripraviti na volitve,” meni. V SD se sicer zavzemajo za zmanjšanje števila občin, vendar ne z dekreti, pač pa s premišljenimi koraki, ki bi majhne občine motivirali za združevanje.

Vogrinov zakon včeraj še ni bil objavljan na spletni strani državnega zbora. Ali in kje se zatika, naj bi nam iz državnega zbora sporočili danes.

Na zakon, ki bi združevanje majhnih občin uredil sistemsko in zaostril pogoje za ustanavljanje občin, stavi tudi poslanka DL Kristina Valenčič. “Vogrinov zakon ni potreben, ker bomo prek sistemskega zakona prišli do istega cilja,” ocenjuje. Je tudi za DL cilj ukinitev občine Ankaran? “Menim, da občina Ankaran kljub jasno izraženi volji volilcev ne izpolnjuje osnovnega pogoja za samostojno občino. Najprej morajo izpolnjevati pogoje, potem lahko spoštujemo voljo ljudstva,” odgovarja.

Vogrin ne more računati niti na podporo opozicije. Danijel Krivec iz največje opozicijske stranke SDS napoveduje, da bodo on in njegovi strankarski kolegi vztrajali pri dosedanjem stališču, da je na referendumu izraženo voljo ljudi za ustanovitev samostojne občine treba spoštovati. “Tudi ustavno sodišče je svoje povedalo in ni potrebe, da bi ponovno odločali o tem. Verjetno bo ta zakon zavrnjen v prvi fazi,” usodo Vogrinovega zakona napoveduje Krivec.

JANA KREBELJ


Najbolj brano