Portoroški hoteli so polni, hotelirji in gostje zadovoljni

V Portorožu, ki tudi letos ohranja naziv najdražjega turističnega mesta pri nas, so več kot zadovoljni s prvo polovico letošnje turistične sezone. Čeprav je v začetku poletja vreme nekoliko ponagajalo, so hoteli zdaj polno zasedeni.

PORTOROŽ > Kljub krizi si oddih v mestu rož še vedno najraje privoščijo Italijani, sledijo Avstrijci in Nemci, vse več pa je tudi domačih gostov in Rusov. Prav slednji so več kot dobrodošli, saj so znani po tem, da radi odprejo svoje denarnice.

“Lahko smo zelo zadovoljni,” je prepričana Lea Šuligoj iz Turističnega združenja (TZ) Portorož.

V Portorožu so v prvi polovici leta zabeležili za štiri odstotke več nočitev kot v enakem obdobju lani. Tudi junij je primerljiv z lanskim: prednjačili so tuji gostje - teh je bilo kar 72 odstotkov. V prvih dveh tednih julija je tam sicer prenočilo dva odstotka manj gostov kot lani, a v TZ Portorož zaradi tega niso niti najmanj v skrbeh.

“Krajše obdobje kot gledamo, manj natančni so podatki,” pojasnjuje Šuligojeva. Trenutna zasedenost hotelov v piranski občini je kar 95-odstotna, rezervacije se pridno polnijo, kar nakazuje na dobro sezono. “Med tujci je največ Italijanov, Avstrijcev in Nemcev, v prvi polovici leta pa smo opazili porast domačih in ruskih gostov,” še dodaja.

Rusi in Italijani stavijo na Portorož

V piranski občini je približno 26 hotelov. “Medtem ko se za portoroške hotele z wellness ponudbo bolj zanimajo Italijani in Rusi, imajo Nemci in Avstrijci raje Piran,” pojasnjuje Lea Šuligoj.

V Hotelih Bernardin pravijo, da so veliko energije vložili v pridobivanje gostov iz Rusije, Beneluksa in Avstrije, kar se jim je tudi obrestovalo. “Med našimi gosti sicer še vedno prednjačijo Slovenci - teh je več kot polovica, takoj za njimi pa so Avstrijci in Nemci. Sledijo Rusi, ki imajo naje hotele višje kategorije, Italijani pa so šele na petem mestu,” pravi Borut Fakin, direktor prodaje v Hotelih Bernardin.

Da je prvi del letošnjega leta primerljiv z lanskim, potrjujejo tudi v Hotelih LifeClass Portorož, kjer trenutno beležijo 95-odstotno zasedenost. “V začetku poletja nam jo je vreme precej zagodlo. Ah, vedno je kaj. Kot v kmetijstvu: ko preveč dežuje, jim vse gnije, ko ni dežja, je suša,” je realen direktor Istrabenz Turizma Marino Antolovič. “Lani je bilo povsem normalno leto, kaže, da bo tudi letos tako. Tudi obeti za avgust in september so dobri,” je zadovoljen. Avgusta pričakujejo večji naval italijanskih gostov, sicer pa trenutno pri njih letuje največ Nemcev, Italijanov in Rusov, približno petina pa je tudi domačih gostov.

V občini Piran pričakujejo, da bo letošnja poletna sezona zelo podobna lanski, ko so od junija do avgusta v hotelih zabeležili dobrih 480.000 nočitev.

Portorož dražji kot Cannes?!

Med brskanjem po spletnem portalu Trivago, ki je večji svetovni portal za iskanje in primerjanje cen hotelov - v svoji bazi imajo več kot 600.000 hotelov -, lahko v trenutku nepozornosti odkriješ presenetljiv podatek: hoteli v Portorožu so v povprečju dražji kot v najbolj mondenem francoskem letovišču Cannes. To seveda ne drži, saj so na portalu navedene cene za dvoposteljno sobo v Portorožu (v povprečju ta stane 187 evrov), medtem ko podatki za Cannes veljajo za nočitev v dvoposteljni sobi; s 174 evrov na osebo sodi Cannes med najdražja evropska mesta.

“Ko bi le bili dražji od Cannesa,” se zasmeje Marino Antolovič, ki opozarja, da tovrstnih podatkov ne gre brati tako enostavno. “Portorož ima hotele s štirimi ali petimi zvezdicami, Cannes pa ima med 400 hoteli tudi penzione z eno ali dvema zvezdicama, zaradi česar je takšna primerjava cen dejansko nemogoča,” pojasnjuje. Kot še dodaja, takšne raziskave običajno zaobidejo razne akcije, paketne popuste in druge ugodnosti, ki jih ponujajo hotelirji - in v Portorožu se tovrstne ponudbe ne manjka -, ampak primerjajo zgolj osnovne cenike.

Za dvoposteljno sobo v LifeClass Grand hotelu Portorož, ki se ponaša s petimi zvezdicami, je treba odšteti 236 oziroma 256 evrov; odvisno od tega, ali soba gleda na senčno ali sončno stran.

V Grand hotelu Bernardin so le nekoliko cenejši: 220 evrov na sobo. “Ena sama nočitev v hotelu je zagotovo dražja kot nočitev v okviru večdnevnega bivanja. Pri nas imamo zelo malo enodnevnih gostov, večina ljudi, ki priden k nam na počitnice, se odloči za sedemdnevne aranžmaje, ki so neprimerno bolj dostopni,” pojasnjuje Borut Fakin iz Hotelov Bernardin.

Piran na drugem mestu po ceni

Medtem ko se je nočitev v 50 najbolj priljubljenih evropskih mestih (Lizbona, Madrid, Istanbul ...) julija v povprečju pocenila za skoraj desetino, so portoroški hotelirji po izsledkih raziskave, ki jo vsak mesec opravi spletna stran www.trivago.si, svoje cene - kot je to običajno pred začetkom glavne turistične sezone - julija v povprečju dvignili za osem odstotkov. Najdražje mesto ostaja Portorož. Za dvoposteljno sobo je treba v povprečju odšteti 187 evrov. Rekorderja po podražitvi glede na mesec junij sta mesti Bohinj in Piran. V Piranu so se cene dvignile na 129 evrov, ker je slabih 21 odstotkov več kot v juniju. S tem se mesto Piran uvršča na drugo najdražje mesto v Sloveniji.

Hrvaška: najbolj se je podražil Novigrad

V najbolj popularnih destinacijah Slovencev na hrvaškem Jadranu so se namestitve v zadnjem letu v povprečju le za malenkost podražile. V Rovinju, denimo, so cene hotelov celo znižali, in to za dobro četrtino, kljub temu pa ostaja Rovinj trenutno najdražje obmorsko mesto; za namestitev v dvoposteljni sobi je treba v povprečju odšteti 192 evrov (lani 264). Sledita mu Novalja na Pagu (175 evrov) in Malinska na Krku (167 evrov), najmanj pa vas bo stala soba v Trogirju (102 evra), v mestu Cres (98) in na Reki (95).

Absoluten rekorder v podražitvah med hrvaškimi mesti pa je Novigrad, kjer so se cene dvignile za dobrih 43 odstotkov. Če je bilo še lani za dvoposteljno sobo treba plačati v povprečju 116 evrov, je cena v letošnjem juliju narasla na 166 evrov. Na drugo mesto po podražitvi pa se je zavihtel Šibenik, kjer so se cene dvignile za tretjino.

PETRA VIDRIH


Najbolj brano