Popovič kupuje Mišiču čas na vrhu

Delničarji Luke Koper so izglasovali spremembe statuta družbe; tudi tisto, ki bi petim predstavnikom države v nadzornem svetu omogočila uresničiti namero in razrešiti predsednika uprave Luke Gašparja Gašparja Mišiča. A spremembe ne bodo mogle obveljati takoj, saj je Mestna občina Koper napovedala izpodbojno tožbo.

Igor Hrvatin (levo) pomaga Gašparju Gašparju Mišiču ostati v vrhu Luke Koper Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Igor Hrvatin (levo) pomaga Gašparju Gašparju Mišiču ostati v vrhu Luke Koper Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > “Spremembe niso bistvene za poslovanje in za stabilnost podjetja,” je le ponavljal Igor Hrvatin, predstavnik Mestne občine Koper na skupščini, na vprašanja, zakaj občina napoveduje tožbo. Več ni želel pojasniti. Pritrdil pa je, da občino moti predvsem glavna sprememba statuta, to je, da bo za odpoklic in imenovanje uprave dovolj prisotnost petih članov nadzornega sveta namesto dosedanjih šest. To bi namreč olajšalo zamenjavo Gašparja Gašparja Mišiča.

Glavne spremembe statuta Luke: za sklepčnost nadzornega sveta (NS) sveta pri imenovanju in odpoklicu predsednika in članov uprave je potrebna navzočnost vsaj polovice članov nadzornega sveta, pri čemer mora biti najmanj polovica prisotnih članov predstavnikov kapitala, od katerih mora biti prisoten tudi predsednik NS ali namestnik predsednika NS (dosedaj je bila za sklepčnost potrebna prisotnost dveh tretjin članov NS). Upravo sestavljajo predsednik in največ trije člani uprave, od katerih je eden delavski direktor. Predsednik in člani uprave, razen delavskega direktorja, morajo imeti najmanj univerzitetno izobrazbo in vsaj pet let delovnih izkušenj na vodstvenih položajih v velikih družbah (to ne bo veljalo za nazaj). To ne velja za Mišiča, tudi če nima univerzitetne izobrazbe, saj ne velja za nazaj. NS daje predhodno soglasje k prenosu ali obremenitvi nepremičnin.

Pet “državnih” nadzornikov je namreč januarja že želelo razrešiti Mišiča, ker niso zadovoljni z njegovim vodenjem Luke, a so jim to preprečili trije predstavniki zaposlenih in občinska predstavnica Sabina Mozetič, ki so z odsotnostjo povzročili nesklepčnost. Z napovedano tožbo občine bo Mišičev stolček dlje časa varen, kljub temu da ga večinski lastnik želi razrešiti. Občina ima namreč mesec dni časa za vložitev izpodbojne tožbe, pričakovati pa je, da bo dala še zahtevo za začasno odredbo, da spremembe ne obveljajo do konca sodnega postopka. Če ji sodišče ugodi, pravdanje lahko traja več mesecev.

V Slovenski odškodninski družbi (Sod) pa so vseeno optimistični in menijo, da bodo spremembe kmalu vpisane v register ne glede čakanje na izid občinske izpodbojne tožbe. “S temi spremembami bo nadzorni svet lahko normalno deloval, saj dosedaj ni mogel,” je poudaril predstavnik Soda na skupščini Žarko Sajić.

A Mišič se ne počuti prav nič ogroženega. “Poslujemo odlično. Tudi letos bo tako, cena delnic bo še naprej rasla. Mislim, da je to edino pravo merilo, po katerem bi se morali ravnati vsi, ki nadzirajo to družbo,” pravi Mišič, prepričan, da bo na čelu Luke še štiri leta.

V Sodu Mišiču ne ploskajo

Mišič je delničarje včeraj seznanil z namero uprave, da izpelje skrben pregled odškodninskih postopkov proti nekdanji upravi pod vodstvom Roberta Časarja in se odloči o tem, ali je te postopke smiselno nadaljevati ali prekiniti, saj je treba preveriti ali so sodbe iztožljive v korist Luke, ob presoji premoženjskega stanja toženih.

A v vrhu Soda ne delijo takšnega razmišljanja: za takšne odločitve je odgovorna zgolj in samo uprava Luke. To, da je zadeva ena od točk na skupščini, nikakor ne pomeni, da se Sod z morebitnim umikanjem vloženih tožb strinja, so opozorili. “Posebej se zdi nesprejemljivo, da bi se tožbeni zahtevki umaknili na podlagi presoje premoženjskega stanja toženih strank,” sta delničarjem pisala vodilna na Sodu Tomaž Kuntarič in Matej Pirc.

Mišič pa je delničarjem včeraj hitel zatrjevati, da njegov namen ni umik tožb in da smo mediji pisali narobe. A enako kot mediji so očitno sklic skupščine brali tudi v vodstvu Soda, saj so Mišiča in njegovo upravo včeraj posebej opozorili, da bi Mišičeva uprava lahko odškodninsko odgovarjala, če bi šle njene poteze v smer umikanja že začetih sodnih postopkov.

Popravljali so staro napako

Delničarji so včeraj pravzaprav popravljali napake z oktobrske skupščine, ko so na predlog Soda že spreminjali statut, vendar pa so takrat obenem želeli še omejevati pooblastila delavskemu direktorju, zato je takratne spremembe statuta koprsko sodišče na podlagi izpodbojne tožbe društva Mali delničarji Slovenije zavrnilo. V Vseslovenskem združenju malih delničarjev pa so pozvali Sod, naj najde krivce za fiasko prejšnje skupščine, saj povzročajo Luki nepotrebne stroške.

KATJA GLEŠČIČ


Najbolj brano