Po rušenju na Markovcu Francuz zdaj “straši” v Bertokih

“V Bertokih je na delu zloglasni Nenad Francuz. Da ne bomo tudi v našem kraju 'kasirali' kakšno črno gradnjo. Ukrepajmo, preden bo prepozno!” so že kakšen teden na nogah Bertošani. Njihove pomisleke in bojazni je na papir prelil predsednik KS Bertoki, Matjaž Kozlovič, ki poziva gradbeni inšpektorat, naj čim prej preveri, kaj se dogaja na parcelah ob bertoškem krožišču.

Nenad Francuz: “Saj smo samo ogradili parcelo. Za to ne potrebujemo dovoljenj.”  Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Nenad Francuz: “Saj smo samo ogradili parcelo. Za to ne potrebujemo dovoljenj.”  Foto: Zdravko Primožič/Fpa

BERTOKI > Gradbena mehanizacija, tovornjaki, delavci, kupi zemlje in gramoza ter zidek, na katerega bodo kmalu namestili ograjo. To je podoba zemljišča v Bertokih, nasproti prodajalne keramike Scarbo. Tam se je “utaboril” istrski gradbinec Nenad Francuz. Spomnimo, da se ga drži sloves črnograditelja, saj mu je pred kratkim inšpekcija na Markovcu porušila štirietažno stavbo s kar 14 stanovanji, za katero ni imel gradbenega dovoljenja.

Znan tudi iz drugih gradbenih zgodb

Koprskim gradbenim inšpektorjem je Francuz dobro znan, saj je tak način gradnje (brez potrebnih papirjev in po možnosti s čim prejšnjo prodajo) pred leti uporabljal tudi v Izoli. Staro hišo v Smrekarjevi ulici 40 je pred devetimi leti brez dovoljenj dvignil in razširil, sledilo je rušenje vseh nedovoljenih delov.

Si bo kaj takega privoščil tudi v Bertokih? “Kje pa! Saj smo samo ogradili parcelo. Za to ne potrebujemo dovoljenj,” odvrne Francuz.

Njegove besede potrdijo tudi v koprski upravni enoti. “Zid, ki v višino meri do pol metra, se obravnava kot enostaven objekt, za katerega ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja,” pojasnjuje vodja tamkajšnjega oddelka za okolje in prostor, gospodarstvo in kmetijstvo Bojan Žiberna. Obenem dodaja, da za posege na omenjenih parcelah niso dobili nobene vloge za izdajo gradbenega dovoljenja.

V KS Bertoki v prijavi gradbeni inšpekciji med drugim navajajo, da ima zemljišče status njive ter da po njim dostopnih podatkih koprska občina na tem delu ni spremenila namembnosti. Žiberna pravi, da to ne drži povsem. Po dejanski rabi je parcela resda njivska površina, a je višje na lestvici namenska raba, ki to nepremičnino uvršča v območje za gradnjo stanovanj.

Soglasja direkcije za ceste nimajo

Parcela se nahaja v varovalnem pasu ob robu državne ceste. Za kakršne koli posege bi gradbinec ali lastnik parcele moral pridobiti soglasje direkcije za ceste. Pa ga ni, izvemo v njihovi službi za odnose z javnostmi. Pred leti so sicer izdali soglasje za gradnjo stanovanjskih dvojčkov, vendar se delo na parceli nikoli ni začelo. Niti jim investitor ni dostavil gradbenega dovoljenja za tak projekt, zato takrat izdano soglasje ni več veljavno.

3400 kvadratnih metrov veliko zemljišče je v lasti nepremičninske agencije Sasi, koprskega podjetnika Saše Simčiča. Pravi, da je zemljo oddal v najem. Najemnik, čigar imena (še) ne namerava razkriti, pa da je polovico zemljišča dal v podnajem Francuzu. Menda naj bi skrivnostni najemnik na zemljišču v Bertokih v prihodnje prodajal rabljene avtomobile. Ker ne vemo, kdo je, te informacije pri njem nismo mogli preveriti.

Še sam ne ve, kaj bi počel

Nekoliko zgovornejši je Francuz. Sprva je nameraval urediti plato za gradbeno mehanizacijo. Zdaj si je menda premislil. Pravi, da mu bolj ustreza dosedanja lokacija v Žusterni, kjer že ima spravljene stroje. Morda si bo omislil montažno skladišče za gradbeni material, morda kake poslovne prostore, še kar nadaljuje z naštevanjem gradbenih želja. Zdi se, kot da še sam ne ve, kaj bi.

Pojasni, da se bo lažje odločil, ko bo proučil lokacijsko informacijo, iz katere bo razvidno, kaj lahko počne na parceli. To pa že ima v rokah Simčič, ki zatrjuje, da je na njegovi stavbni parceli moč graditi “prav vse, od samostojnih stanovanjskih objektov do poslovne stavbe za mirno dejavnost, kot so, denimo pisarne ali trgovina.” Tudi njemu se ne svita povsem, kako bi oplemenitil nepremičninsko naložbo. Bertošani medtem s strahom pričakujejo, kaj bo zraslo v njihovem kraju. NATAŠA HLAJ


Najbolj brano