Po odpravnino na sodišče?

Pet odpuščenih delavcev Varnosti Koper, ki so na sodišču dosegli vnovično zaposlitev, in sicer v povezano družbo Securita, bo moralo po pravico očitno spet na sodišče. Tokrat zaradi odpravnine. O tem, kolikšna jim pripada, imajo z likvidacijsko upraviteljico Securite povsem drugačne poglede.

Bodo morali odpuščeni varnostniki varnosti Koper po pravico spet na sodišče? Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Bodo morali odpuščeni varnostniki varnosti Koper po pravico spet na sodišče? Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Likvidacijska upraviteljica Securite Barbara Kürner Čad pravi, da jim pripada odpravnina za tisti čas, ko so bili zaposleni na Securiti, torej mesec dni. Odpuščeni delavci pa so prepričani, da bi morali dobiti odpravnino za čas, ko so bili še zaposleni na Varnosti Koper. “Sodišče je vendar ugotovilo, da je šlo prevzem in bi morala Securita prevzeti tudi vse obveznosti iz naslova zaposlitve v Varnosti Koper,” je ogorčen eden od odpuščenih delavcev Bojan Kočevar.

Za razumevanje zapleta se je treba vrniti nekoliko nazaj. Varnost Koper je v drugi polovici leta 2012 (še pred stečajem) nekaj manj kot sto svojih varnostnikov postopoma prezaposlila v povezano podjetje Securita (obe podjetji sta v lasti Mateja Sveta), na katerega je prenesla tudi večino svojih poslov. 70 delavcev pa je tedaj ostalo brez službe. Pet od njih se je odločilo za tožbo. Delovno sodišče v Kopru je ugotovilo, da so bile odpovedi pogodb o zaposlitvi nezakonite. Sodbo je konec lanskega leta potrdilo še višje sodišče, ki je Securiti naložilo, da mora vsem petim odpuščenim delavcem ne le priznati vse pravice iz delovnega razmerja, vključno z obračunom zaostalih plač, davkov in prispevkov ter izplačilom mesečnih neto plač z zamudnimi obrestmi, vpisati delovno dobo ter jih prijaviti v pokojninsko, invalidsko in zdravstveno zavarovanje, ampak jih mora tudi pozvati na delo. To je Securita tudi storila, a jih je že isti dan odpustila, saj je šlo podjetje konec oktobra v likvidacijo.

“V naših odpovedih je pisalo, da nam pripada tudi odpravnina,” opozarja Kočevar, sicer nekdanji sindikalist v Varnosti Koper. Boji se, da tega denarja ne bodo videli, razen če gredo spet na sodišče.

Likvidacijska upraviteljica namreč pojasnjuje, da jim pripada odpravnina le za tisti mesec, ko so bili uradno zaposleni na Securiti; toliko je namreč znašal odpovedni rok. Zatrjuje tudi, da jim je del odpravnine že izplačala, in sicer skupaj z vsemi obveznostmi za nazaj, ki jim jih je morala Securita po odločbi sodišča poravnati.

A znesek, ki so ga dobili, se od pričakovanega precej razlikuje. “Njihova ocena je njihova ocena,” pravi Čadova. “Mi menimo, da smo svoje obveznosti, ki nam jih je naložila sodba višjega sodišča, izpolnili. Plačali smo toliko, kot menimo, da smo dolžni. Smo pa smo zoper to sodbo na vrhovno sodišče že vložili zahtevo za revizijo, saj se nam zdi neutemeljena in pravno sporna, kajti Securita je od Varnosti Koper prevzela le del poslov in del zaposlenih.”PETRA VIDRIH


Najbolj brano