Ples, da je veselje pristnejše in žalost manj boli

Arabski svet ponazarjajo Egipt, države na Arabskem polotoku in Palestina. Razlike med njimi so precejšnje, kar je bilo razbrati tudi na kulturnem festivalu Šams.

Palestinski otroci, žrtve ene najbolj absurdnih  vojn na svetu,  skupaj z izolskimi otroki  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Palestinski otroci, žrtve ene najbolj absurdnih vojn na svetu, skupaj z izolskimi otroki  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

IZOLA > Festival sta v soboto v izolskem kulturnem domu pripravili mariborsko Društvo za kulturo, razumevanje in dialog Rozana ter Arabsko kulturno društvo Arabeska iz Portoroža

“Šams” v arabščini pomeni sonce, največ njegove svetlobe in toplote pa je bilo čutiti v egiptovskem delu festivala. “Sončni”, torej barviti, pestri in živahni, sta bili tako glasba kot kostumografija, ples pa senzibilen, strasten in celo ognjen - z vsemi vmesnimi odtenki.

Vložek z Arabskega polotoka je izgubil nekaj erotičnega naboja, vendar je ohranil barvitost Egipta.

Za živo nasprotje pa se je izkazal palestinski del. Živahne barve tkanin sta zamenjali rjava in črna, plesalke so si prekrile večino kože in lase. Folklora pač ne more biti neobčutljiva za krivice, ki se že desetletja dogajajo v družbeno-političnem življenju Palestincev. A niti to ni moglo zadušiti veselja šestih otrok iz Gaze, ki so za nekaj ur zapustili rehabilitacijski inštitut Soča v Ljubljani in si ogledali festival v Izoli. Peli so in plesali, kot bi se jim nesreče in poškodbe okončin zgodile v nekem drugem življenju. Še vedno smo živi in še vedno imamo domovino, so sporočali.

Festivalu sta prisostvovala tudi veleposlanica Egipta in arabskih držav v Sloveniji Heba Sidhom ter izolski župan Igor Kolenc. Ta je opomnil, da v Izoli živi 16 različnih narodov in narodnosti, medkulturno sožitje pa Izolane kvečjemu bogati. MC


Najbolj brano