Plačilo partnerju v poslovnih lokalih, ne v denarju

Do 6. januarja bodo v koprski občini zbirali ponudbe za sklenitev javno-zasebnega partnerstva za gradnjo komunalne opreme na območju nedokončanega kompleksa Solis na Bonifiki. Izbrani partner bo moral iz svojega žepa plačati gradbena dela, v zameno pa bo dobil določeno število poslovnih lokalov v objektu.

Izbrani partner bo moral iz svojega žepa plačati gradnjo infrastrukture ob Bonifiki, v zameno pa bo od občine dobil določeno število poslovnih lokalov v objektu Foto: Jaka Jeraša
Izbrani partner bo moral iz svojega žepa plačati gradnjo infrastrukture ob Bonifiki, v zameno pa bo od občine dobil določeno število poslovnih lokalov v objektu Foto: Jaka Jeraša

KOPER > Prometno infrastrukturo, zunanjo ureditev, javno razsvetljavo ter kanalizacijsko in vodovodno omrežje bo treba dokončati do konca oktobra prihodnje leto.

Lahko zgradijo še štiri nadstropja

Kdor se bo prijavil na razpis, bo moral svojo tehnično usposobljenost dokazati z naborom podobnih gradbenih del v vrednosti najmanj po milijon evrov za dva referenčna objekta ali z enim gradbenim delom, ocenjenim na najmanj dva milijona evrov. Ponudnik mora priložiti tudi seznam referenčnih objektov za zadnjih pet let in 50.000 evrov vredno bančno garancijo za resnost ponudbe.

Za izvedbo projekta zasebni partner ne bo prejel plačila v denarju, temveč mu bo občina prenesla last-ninsko pravico na tisti površini objekta, ki bo dogovorjena s pogodbo o javno-zasebnem partnerstvu.

Občina ima v dveh ločenih stavbah znotraj kompleksa na voljo 4500 kvadratnih metrov površin v nedokončani tretji gradbeni fazi. Po veljavnem gradbenem dovoljenju je na objektu, ki ima zdaj dve nadstropji, moč zgraditi devet nadstropij (dve kletni etaži, pritličje in šest nadstropij). Zasebni partner bo torej dobil tudi pravico gradnje dodatnih nadstropij.

Merilo za izbor partnerja bo cena projekta, ki pa jo mora ponudnik izraziti v površini poslovnih prostorov (brez parkirnih mest v kletnih garažah), ki jih želi pridobiti v last.

Zasebni partner bo moral komunalno infrastrukturo zgraditi po pravilu “ključ v roke”. To pa med drugim pomeni, da se pogodbena cena v času gradnje ne more spremeniti, v okviru sklenjenega zneska pa mora odpraviti vse pomanjkljivosti in poskrbeti za plačilo nepredvidenih in presežnih del.

Grafist je bil razlog za alarm v opoziciji

Nekaterim opozicijskim svetnikom v koprskem občinskem svetu se je že poleti, ko so o tem razpravljali v mestni dvorani, zdelo sporno, da bo koprski župan Boris Popovič odločal, koliko poslovnih prostorov bo izbrani zasebni partner dobil v zameno za ureditev infrastrukture na tem delu.

“Mislim, da bi moral občinski svet bedeti nad tem in odobriti županovo odločitev. Nikjer ni varovalk, da ne bo prišlo do zlorab,” je takrat ocenil Viktor Markežič iz Oljke. Spomnimo še, da se je za takšno obliko sodelovanja med drugim zanimal Grafist, kar je bilo Markežiču dovolj za alarm.

Prvi koprski gradbinec Ante Guberac se je vprašanju, ali se bodo prijavili na razpis, izmaknil s pojasnilom, da bi se to v naši državi lahko razumelo kot korupcija. “V to sem prepričan, kajti ko sem pred leti poslovnega partnerja po telefonu spraševal, ali se bo prijavil na določen razpis, sem nato končal v priporu,” pripomni. Markežičevi očitki ga ne ganejo. Še več: poziva ga, naj se prijavi na razpis in projekt spelje do konca, če meni, da je v tem tako velik zaslužek.

Kako se bo zadeva razpletla in s kom bo občina sklenila javno-zasebno partnerstvo, bo najverjetneje znano konec januarja.

NATAŠA HLAJ


Najbolj brano