Piranski občinski svetniki upoštevali svoje občane

Piranski občinski svetniki so včeraj v prvem branju brez glasu proti potrdili novelo odloka o pomožnih objektih na kmetijskih in gozdnih zemljiščih v občini. Z novelo so na občini upoštevali pripombe prebivalstva ter dosegli večjo transparentnost in nedvoumnost besedila.

Piranski župan Peter Bossman Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Piranski župan Peter Bossman Foto: Tomaž Primožič/Fpa

PIRAN > Občinski svet je odlok, ki je predmet novelacije sprejel lani kot odgovor na uredbo o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje. Ta je namreč dopustila možnost gradnje številnih pomožnih kmetijsko-gozdarskih objektov na kmetijskih zemljiščih brez smiselnih in nujno potrebnih omejitev, od začetka njene veljavnosti pa je bil pritisk na pozidavo kmetijskih zemljišč v Piranu zelo velik, so v obrazložitvi pojasnili na občini.

Svetniki so se med drugim seznanili z aktivnostmi občine glede namere države, da v sklopu prodaje Telekoma odproda družbo Soline kot koncesionarja Krajinskega parka Sečoveljske soline. Kot je pojasnil župan Peter Bossman, je občina aprila vladi in pristojnim ministrstvom poslala pisno zahtevo po izločitvi Solin iz Telekomovega premoženja. S prodajo bi bila po mnenju občine namreč lahko narejena velika škoda in izničeni vsi do zdaj izvedeni pozitivni ukrepi v krajinskem parku. Svetniki so ob tem tudi podprli županova prizadevanja.

Kot je svetnikom pojasnila vodja občinskega urada za okolje in prostor Manca Plazar, so že ob sprejemanju odloka napovedali, da ga bodo po potrebi v roku pol leta na podlagi pripomb in pobud prebivalstva tudi ustrezno dopolnili oziroma spremenili.

Med ključnimi novostmi je Plazarjeva navedla razširitev pojma kmetijskega proizvajalca tudi na zadruge in podjetja, ki se ukvarjajo s kmetovanjem, spreminja pa se tudi pogoj, da je nekdo lahko kmetijski proizvajalec, ne da bi bil vsaj dve leti zavarovan kot kmet. V kategorijo kmetijskih proizvajalcev po novem uvrščajo tudi t.i. kmečke upokojence.

S spremembami odloka poleg tega natančneje določajo, kaj so začasni objekti, predlagajo pa tudi povečanje velikosti kmečkih lop, ki lahko stojijo na zemljiščih, večjih od 5000 kvadratnih metrov, iz 30 na 40 kvadratnih metrov.

Odlok poleg tega natančneje določa, kateri so dovoljeni objekti na gozdnih zemljiščih, uvaja pa se tudi nov člen o postavitvi enostavnih in nezahtevnih objektov na stavbnih zemljiščih.

Nekateri svetniki so v razpravi sicer opozorili na potrebo po ustreznem sankcioniranju kršitev odloka.

Občinski svet je na današnji redni seji med drugim sprejel tudi zaključni račun občinskega proračuna za leto 2013. Občina je lani imela 23,4 milijona evrov prihodkov ter slabih 23 milijonov evrov odhodkov, od tega je največji delež odhodkov bil namenjen postavkama izobraževanja in prostorskega planiranja. Velik poudarek občina daje pridobivanju nepovratnih sredstev, med letoma 2011 in 2013 je iz tega naslova pridobila okoli 10 milijonov evrov.

STA


Najbolj brano