Pa tako malo manjka do konca

Starši otrok, ki obiskujejo podružnično šolo v Sv. Antonu, že peto leto zaskrbljeno pogledujejo na gradbišče nedokončane šolske stavbe ob bližnjem zadružnem domu.

Franka Pegan Glavina: “Hvala bogu, da uspehi naših šolarjev in prostorski pogoji niso premosorazmerni.”  Foto: Nataša Hlaj
Franka Pegan Glavina: “Hvala bogu, da uspehi naših šolarjev in prostorski pogoji niso premosorazmerni.”  Foto: Nataša Hlaj

SV. ANTON > Začetni optimizem, da bo koprska občina vendarle našla denar za prepotrebno naložbo, ki bo šolarjem zagotovila primerne prostorske in učne razmere, je že davno izpodrinila jeza. Kaj pa drugega, ko je vsem jasno, da se projekt ne premakne z mrtve točke.

“Verjamemo, da je s problematiko dobro seznanjen, bi mu pa kljub temu radi pojasnili, da se v prihodnjem šolskem letu obeta znatno povečanje vpisa v prve razrede v našem šolskem okolišu,” v pismu, ki ga je naslovil na koprskega župana Borisa Popoviča, pojasnjuje predsednik sveta staršev OŠ Elvire Vatovec Miran Boršič.

Prihodnje leto 80 prvošolcev

Po prvih napovedih bo treba najti dovolj prostora za kar 80 prvošolčkov - 40 v matični šoli in prav toliko v podružnici. Že zdaj je jasno, da v stari stavbi v Sv. Antonu in v bližnjem zadružnem doma zanje ne bo dovolj prostora. Boršič ob tem opozarja, da ne bo mogoče računati niti na šolske prostore v Pradah, kjer so povsem izčrpali vse proste zmogljivosti.

V svetu staršev apelirajo na “županovo modrost” in upajo, da bodo v občini dokončanje podružnice vključili v načrte za prihodnje leto. Župana so prosili za sprejem, saj bi mu radi podrobneje opisali razmere, v katerih se šolajo otroci. Stavba podružnice nasproti zadružnega doma v Sv. Antonu je stara več kot sto let. Odgovora sicer še niso prejeli, a se nadejajo, da bo do srečanja vendarle prišlo.

Verjame, da bodo našli rešitev

Ravnateljica OŠ Elvire Vatovec Prade Franka Pegan Glavina še ni obupala. Prepričana je, da bo koprska oblast pravočasno poskrbela za rešitev stiske, v kateri so se znašli, ker podružnično šol gradijo že peto leto. Pravi, da intenzivno sodelujejo z občinskim uradom za družbene dejavnosti, kjer se po njenih besedah “zavedajo pomena in nujnosti dokončanja začete naložbe”.

V stavbi bodoče podružnice je treba dokončati še obrtniška, strojna in elektroinstalacijska dela v notranjosti ter urediti okolico.

Ob tem pa ne gre prezreti podatkov, ki kažejo, da bo prihodnje leto na matični šoli vpisanih 409 šolarjev, v Sv. Antonu pa 133. Če bi zgradili podružnico, bi se lahko te številke nekoliko premešale. 321 otrok bi ostalo v Pradah, 221 pa bi se jih šolalo v Sv. Antonu, kjer bi bili oddelki od prvega do sedmega razreda. To bi obenem pomenilo, da bi lahko otroci imelili pouk v primernih prostorskih in učnih razmerah.

Učitelji nimajo svojih kabinetov

Otroci so na prvem mestu, je že večkrat ponovila Franka Pegan Glavina, ki je bila tudi zato primorana uvesti nekaj ukrepov na škodo učiteljev. Ti, denimo, že nekaj časa nimajo svojih kabinetov, saj v njih poteka pouk.

V koprski občinski upravi na naša vprašanja o časovnem in finančnem načrtu za dokončanje podružnične šole v Sv. Antonu ne odgovarjajo.

Tudi zbornico na razredni stopnji so že preuredili v učilnico, zato se lahko 63 učiteljev po novem sestaja le še v zbornici na predmetni stopnji. Nič bolje ni v telovadnici, ki sicer ni pregrajena, a sta v njej primorana imeti športno vzgojo po dva šolska razreda hkrati. Zelo pa je zadovoljna, da jim je občina priskočila na pomoč pri prepotrebni energetski sanaciji stavbe, saj pravi, da je zlasti v teh hladnejših dneh že čutiti prednosti boljšega izkoristka toplote.

“Hvala bogu, da uspehi naših šolarjev in prostorske zmogljivosti niso premosorazmerni,” se na koncu še pošali ravnateljica.

NATAŠA HLAJ


Najbolj brano