Opozicija: cenen trik

“Udbomafija mi ne privošči triumfa.” “Gre za nov subtilen način ustrahovanja občinskih uslužbencev in mene kot župana.” “Redno se spopadam z raznimi konstrukti. Silam iz ozadja sporočam, da je v meni več energije, kot jo imajo vsi skupaj.” S takšnim in podobno izbranim populističnim besediščem je včeraj koprski župan Boris Popovič prepričeval občinske svetnike, da je afera Mihajlović škandal brez primere, ki se v pravni državi ne bi smel zgoditi.

Župan Boris Popovič je pretirano policijsko radovednost interpretiral kot škandalozen pritisk Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Župan Boris Popovič je pretirano policijsko radovednost interpretiral kot škandalozen pritisk Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER > V opoziciji dvomijo v njegove argumente. Gre za poceni politični spektakel, so si enotni.

V zgodbi, v kateri kot glavna igralca nastopata županov svetovalec in vodja koprskega občinskega inšpektorata Ljubiša Mihajlović in vodja oddelka za terorizem in ekstremno nasilje uprave kriminalistične policije Albert Černigoj, mrgoli nedoslednosti.

Pravni strokovnjak dr. Rajko Pirnat ocenjuje, da bi na izredni seji praviloma morali obravnavati vprašanja iz pristojnosti občinskega sveta. Natančneje naj bi to opredeljeval statut občine in poslovnik občinskega sveta, kjer pa podrobnejših določil o tem nismo zasledili.

Pa pojdimo po vrsti. Sklicu izredne > seje so botrovali dogodki, ki sledili Mihajlovićevemu fotografiranju hiš vodje koprskih kriminalistov Deana Juriča in upokojenega kriminalista Ljuba Volmuta. Tja naj bi se prvi inšpektor v mestu in sodelavec odpravila po sledeh anonimnih prijav o črnih gradnjah. Kasneje se je izkazalo, da je Jurič varovana osebnost, zato so Černigoja zanimale podrobnosti inšpekcijskega terenskega ogleda in fotografiranja obeh lokacij. Prav radovednost šefa oddelka s precej pomenljivim nazivom pa je očitno tako vznemirila župana in njegovega svetovalca, da sta vabilo na pogovor in policijsko natančna vprašanja interpretirala kot nedopusten pritisk na delo občinskega inšpektorata. Ob tem pa se pojavita vsaj dve neznanki. Ko je Černigoj Mihajlovića prosil, naj mu pokaže fotografije, mu je ta odvrnil, da jih je zbrisal iz telefona. Nenavadno je, da Mihajlović tudi včeraj ni znal pojasniti, čemu je uničil fotografije, prav tako pa ni odgovoril, zakaj s seboj ni vzel profesionalnega fotografskega aparata, kot je to v navadi v takšnih primerih.

In še: vodja inšpektorata je v uradnem zaznamku navedel, da sta bila s sodelavcem na ogledu 3. februarja, zato ni jasno, čemu je dober teden kasneje enak ogled opravil še en občinski inšpektor. Ta je ugotovil, da je investitor (po uradnih podatkih, ki so jih pokazali na seji, gre za Volmuta) pri gradnji bazena na svoji parceli tega zgradil preblizu občinskemu zemljišču, za kar pa ni dobil soglasja koprskega občinskega urada za gospodarske javne službe in promet. Občinski inšpektorat je zadevo zdaj odstopil v reševanje gradbeni inšpekciji. Na koncu je občinski svet sprejel nekatere sklepe, denimo, naj minister za notranje zadeve in generalni direktor policije odredita ustrezen nadzor nad ravnanjem uradnih oseb.

NATAŠA HLAJ


Najbolj brano