Oljkarske poti vodijo na Belvedere

Degustatorji deviškega oljčnega olja iz nacionalnega in istrskega panela so v šestih seansah v minulem mesecu dni izbrali deset vzorcev, ki so uvrščeni v petkovo finalno mednarodno ocenjevanje za šampiona Zlate oljčne vejice.

Oljčna olja za ocenjevanje šifrirajo, da je docela zagotovljena anonimnost Foto: Jaka Jeraša
Oljčna olja za ocenjevanje šifrirajo, da je docela zagotovljena anonimnost Foto: Jaka Jeraša

ISTRA > Društvo oljkarjev slovenske Istre (Dosi) že vse od ustanovitve leta 1992 prireja ocenjevanja oljčnih olj za Zlato oljčno vejico. Podelitev priznanj iz letošnjega ocenjevanja bo 3. aprila v Gledališču Koper, dva pomembna oljarska zbora pa bosta konec tega tedna.

V četrtek ob 18. uri se bodo člani Dosija na Belvederju zbrali na že 30. rednem zboru oljkarjev, v petek pa bo v istem prostoru, v dvorani Olea hotela Belvedere, potekalo zaključno ocenjevanje letošnje Zlate oljčne vejice.

Dosi je društvo z razvejanim delovanjem. Od pridobitve evropskega znaka Zaščitena označba porekla (ZOP) za ekstra deviško oljčno olje je bilo društvo skrbnik zaščite, kasneje je skrbništvo prevzelo pristojno ministrstvo.

V okviru društva deluje skupina proizvajalcev EDOOSI, v katero so združeni oljkarji, ki svoja olja opremljajo z zaščitno znamko. “Interesa skupine proizvajalcev sta predvsem trženje in promocija zaščitenega olja. To pa ni povsem skladno z društvenimi interesi, ti so širši,” predsednik Dosija Danilo Markočič utemeljuje potrebo po spremembah statuta, o katerih bodo odločali na četrtkovem zboru. Skupina EDOOSI naj bi se v letošnjem letu izločila iz Dosija, društvo pa bo statutarni nabor dejavnosti razširilo, da se bodo prilagodili v minulih letih izkazanim potrebam.

Nacionalni panel za okušanje deviških oljčnih olj, ki deluje pri Inštitutu za oljkarstvo Univerze na Primorskem, je imel s sodelovanjem istrskega panela v minulem mesecu šest degustacijskih seans v ocenjevanju za Zlato oljčno vejico. V ocenjevanje je bilo oddanih 75 vzorcev iz slovenske in hrvaške Istre, Brd in Vipavske doline. Vzorcev je 20 več kot lansko leto, a kar 49 manj kot v rekordnem letu 2011. Lanska udeležba je bila pičla zaradi slabe letine, letošnjo, spet ne najboljšo, pa Markočič utemeljuje z veliko ocenjevanji ki se jih udeležujejo oljkarji. Svoje dodajajo še stroški, ki so za Zlato oljčno vejico sicer enaki kot v minulih letih, a za marsikaterega oljkarja očitno previsoki. “Razmišljamo o bolj privlačnem sistemu ocenjevanja, predvsem pa ga želimo izpeljati kmalu po zaključku obiranja, da bodo sodelujoči oljkarji že ob začetku prodaje svojega oljčnega olja imeli izkaz o njegovi kakovosti,” napoveduje.

“Lanski letnik je bil zahteven. V povprečju so oljčna olja manj harmonična kot sicer, poznajo se vplivi poznega obiranja zaradi slabega vremena, predvsem v oljih, ki niso bila filtrirana. Nekaj oljčnih olj pa je, kot vselej, izvrstnih. Podobno je tudi na drugih ocenjevanjih v Evropi,” je povedala vodja nacionalnega panela Milena Bučar Miklavčič, ki je prejšnji teden ocenjevala oljčna olja na Portugalskem. V petek bo na čelu velikega, združenega ocenjevalnega panela z degustatorji iz Slovenije, Hrvaške in Italije.

Oljkarje, ki bodo prejeli zlato priznanje Zlate oljčne vejice, bodo povabili na Festival oljčnega olja, v okviru katerega bodo trije sejmi: 12. in 13. aprila v Izoli, 19. aprila v Portorožu in 18. maja v Kopru, ko se bodo na Pristaniški ulici predstavilI tudi krajevne skupnosti in turistična društva iz koprske občine.

SAŠO DRAVINEC


Najbolj brano