Odstavljanje Mišiča je zaposlilo četo pravnikov

Luko Koper začasno do konca junija vodi Andraž Novak, dosedanji član uprave za operativo in trženje. Nadzorniki Luke so po dolgi razpravi ugotovili, da štiričlanska uprava pod vodstvom Gašparja Gašparja Mišiča ne deluje, kot bi si želeli, zato so Mišiča razrešili. A brez zapletov in peripetij tudi tokrat ni šlo.

Gašpar Gašpar Mišič in predsednica uprave Alenka Žnidaršič Kranjc pred novinarji Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Gašpar Gašpar Mišič in predsednica uprave Alenka Žnidaršič Kranjc pred novinarji Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Pri glasovanju o razrešitvi Gašparja Gašparja Mišiča je bil izid 4:4, eden od državnih nadzornikov Rado Antolovič pa se je vzdržal. In tu je nastala dilema. Resda glas predsednice nadzornega sveta Alenke Žnidaršič Kranjc pri neodločenem rezultatu glasovanja pretehta, a po drugi strani ni bilo povsem jasno, ali k rezultatu kaj prinese vzdržani glas. Zato so se morali nadzorniki posvetovati z menda kar šestimi pravniki, tako luškimi kot zunanjimi pravnimi strokovnjaki, ki so skupaj preverili statut in poslovnik Luke ter zakon o gospodarskih družbah, za kar so porabili še dodatni dve uri na že tako maratonski seji. Rezultat pravniških posvetov je bila celo ugotovitev, da je statut Luke nezakonit. In končno tudi potrditev: Mišič je razrešen.

Razlog za razrešitev: nedelovanje uprave

“Pri zaslišanju uprave in vprašanji o delovanju uprave smo ugotovili, da imamo v štiričlanski upravi razmerje dva proti dva. Tega pa predsedniku uprave Mišiču ni uspelo preseči,” je izpostavila Alenka Žnidaršič Kranjc. Prav na to, da Mišič in delavski direktor Matjaž Stare delata po svoje, je v pismu nadzornikom te dni opozoril že član uprave za finance Jože Jaklin. “Za vodenje uprave in odnose v upravi je odgovoren predsednik, zato smo zamenjali predsednika. Nekje smo morali začeti,” je pojasnila. Kot kaže, pa je v ozadju še več razlogov za razrešitev Mišiča, tudi njegova kršitev pogodbe, a nadzornica včeraj o njih ni želela govoriti. Državni nadzorniki so sicer Mišiča želeli razrešiti že januarja, ker ni pripravil dovolj strokovnega plana za letošnje leto, a takrat v nadzornem svetu ni bilo dovolj glasov. Alenka Žnidaršič Kranjc zagotavlja, da bodo nadzorniki do konca junija dolgoročno stabilizirali upravo Luke, saj tudi sama priznava, da ji pritiski in nenehne menjave uprav samo škodijo.

Uradni razlog za razrešitev Mišiča je torej nedelovanje uprave. K poslovnim rezultatom pa nadzorniki niso imeli pripomb, saj so ti po besedah prve nadzornice boljši od načrtov, pa tudi naložbe potekajo v najlepšem redu. A Alenka Žnidaršič Kranjc je dala vedeti, da dobrih rezultatov ne gre pripisovati samo Mišiču.

Mišič pa poudarja prav to, da so v sedmih mesecih njegovega vodenja v Luki naredili velike premike. “V to, da dobri rezultati za nadzornike ne štejejo, oziroma štejejo manj kot mnenja članov uprave, se ne bi spuščal. Izid glasovanja pa tudi pove veliko,” je komentiral Mišič. Verjame, da bo cena delnice še naprej rasla tudi brez njega in bo delnice tudi kupil.

Na vprašanje, ali bo morda zdaj kandidiral na lokalnih volitvah, se je Mišič le nasmehnil. Boris Popovič, denimo, pa je pred sodiščem dejal, da Gašparja Mišiča sicer ne bo zaposlil na občini, da bo pa vesel, če bo Mišič z njim sodeloval tudi v prihodnje.

Popovič pripeljal Mozetičevo na sejo

Za Mišičevo razrešitev so glasovali štirje predstavniki kapitala od petih: Alenka Žnidaršič Kranjc, Elen Twrdy, Andrej Šercer in Žiga Škerjanec. Antolovič včeraj ni želel povedati, zakaj se je vzdržal. Pred mesecem dni pa je za PN povedal, da se bo o tem odločal na podlagi rezultatov Luke. Proti razrešitvi so glasovali Mladen Jovičić, Nebojša Topič in Stojan Čepar ter presenetljivo tudi predstavnica občine Koper Sabina Mozetič. Mozetičeva je po obsodbi na koprskem sodišču namreč dejala, da je na sejo nadzornega sveta ne bo, uro kasneje pa je v Luko le prišla, in sicer v spremstvu Borisa Popoviča in se udeležila le glasovanju o Mišiču.

KATJA GLEŠČIČ


Najbolj brano