Od tovarne do muzejskega parka

Območje Argoline, do katerega imajo Izolani prav poseben odnos, je pritegnilo tudi mlado ljubljansko arhitektko Tino Kopač. Za izhodišče diplomskega dela si je vzela prav dvorišče nekdanje tovarne Argo in pripravila idejno zasnovo za ureditev muzejskega parka.

Tako si  Argolino zamišlja  mlada ljubljanska arhitektka Tina Kopač. Njeno vizijo so podprli mnogi udeleženci predstavitve.       Foto: Mirjana Cerin
Tako si Argolino zamišlja mlada ljubljanska arhitektka Tina Kopač. Njeno vizijo so podprli mnogi udeleženci predstavitve.  Foto: Mirjana Cerin

IZOLA > Predstavil jih je Leon Belušič, mentor Tine Kopač, ki se sredine predstavitve v prostorih Društva Izolanov ni mogla udeležiti. Na Argolino bi umestila muzej ribištva, ladjarstva, ozkotirne železnice, oljkarstva in še česa.

“Želim dokazati, da nove muzejske vsebine lahko povrnejo življenje na območju nekdanje tovarne, ne samo med vikendi, ampak vse leto. Muzejski park naj bi predstavljal kulturno in vsebinsko obogatitev, ne samo za Izolo, temveč za celotno primorsko regijo. Z novim programom želimo združiti želje lokalne skupnosti, civilne iniciative in občine,” je zapisala.

Belušič je poudaril, da je predvidela nizko pozidavo in jo zasnovala tako, da bi območje “dihalo”, pa kljub temu omogočalo dobro prehodnost. Oba obžalujeta, da so levji delež tovarne porušili, saj bi bilo njeno ogrodje, industrijska dediščina in dodana vrednost parka.

Zamislim je prisluhnil tudi župan Igor Kolenc in jim ni nasprotoval. Opozoril je le, da je Argolina v lasti Abanke Vipa. Občina si jo sicer še vedno prizadeva dobiti, a bo najbrž končala v slabi banki in bo za občino za vselej izgubljena. Abanki v zameno za Argolino ponujajo druga zemljišča, tudi tista v TPC Livadah. Edino “orožje” občine pa je, da na Argolini ne bo dopustila stanovanjske ali poslovne pozidave, ki najbrž zanima morebitne investitorje. Omenjeni pozidavi pa sta mogoči prav na območju TPC Livade.

Kolenc je dodal še, da želi občina ovrednotiti svojo dediščino, “kar pa ne gre čez noč”. Na območju Ribe želi urediti škver, ki ga je ustrezno zavarovala, ob Drevoredu 1. maja (nasproti nekdanjega zdravstvenega doma) pa oživeti nekdaj najpomembnejši izolski vodni vir, znan kot Fontana grande ali Fontana fora. MC


Najbolj brano