Od danes najbrž spet polni rezervoarji

Ob izolskem mandraču od 7. maja ni več moč točiti goriva. OMV je po 42 letih odstranil točilne avtomate, kar je najbolj prizadelo izolske ribiče in lastnike plovil, privezane v marini. Po napovedih Komunale pa naj bi bilo že od danes tam spet moč polniti rezervoarje plovil.

Podoba izolskega mandrača  pred enim mesecem, v ozadju carinski pomol  Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Podoba izolskega mandrača pred enim mesecem, v ozadju carinski pomol  Foto: Zdravko Primožič/Fpa

IZOLA> Zemljišča ob mandraču, na katerih je bilo do nedavnega videti navtični bencinski servis OMV, občina v teh dneh prenaša v upravljanje javnemu podjetju Komunala. V najem ji daje tudi parcele na bližnjem carinskem pomolu, ker naj bi tam čez eno leto zaživel navtični bencinski servis, in javno površino ob hotelu Marina.

Ker je občinski svet spremenil tudi pogoje za opravljanje varnega prometa in vzdrževanje reda v občinskem pristanišču, bo Komunala lahko dodatno znižala cene letnih privezov tradicionalnih lesenih plovil v mandraču (že zdaj jim zaračunava deset odstotkov manj). Koliko bo v bodoče velikodušna, je odvisno od cenika, ki ga prav tako potrjuje občinski svet. Mandraču naj bi tako ohranili starodobni pridih. Po mnenju Valdija Morata (SD) pa je nesprejemljivo, da bi za privez plastičnih plovil plačali več od velikih lesenjač, ki jih je, tako Davorin Adler (LDS), potrebno tudi ustrezno vzdrževati.

V njej so vkopani trije podzemni rezervoarji za gorivo, ki jih je občina kupila od OMV. Temu primerno je občinski svet na zadnji seji spremenil odlok o občinskem pristanišču.

Ker pa Komunala ne bo goriva točila sama, predvideli so namreč podjemno pogodbo, v občinski upravi zagotavljajo, da bo Komunala najemnino porabila namensko - za vzdrževanje občinskega premoženja, dodaten nakup ali gradnjo.

Direktor Denis Bele pojasnjuje, da so podjemno pogodbo že sklenili, in sicer s Petrolom. Njene vrednosti ne omenja, vendar navaja, da bo Petrol imel več kot 15.000 evrov stroškov na leto, brez elektrike in vode. Predvidoma v enem letu bo črpalko preselil na carinski pomol. Večja plovila bodo imela lažji dostop, kar se zdi vodstvoma občine in Komunale pomembnejše od nevšečnosti, ki jih utegne povzročati burja.

Prav selitev črpalke je po neuradnih informacijah razlog, da občina ni podaljšala dolgoletne pogodbe z OMV. Odločila se je, da bo skupaj s Komunalo novega najemnika poiskala z javnim zbiranjem ponudb, pred enim mesecem objavljenim v uradnem listu. Da bi bil takšen način prikrojen Petrolu, so nam v Izoli tedaj odločno zanikali. MC


Najbolj brano