Obrtniki ne bodo več čakali križem rok

“Že 12 let čakam na to delavnico. Ko so začeli graditi novo obrtno cono, smo bili vsi veseli, zdaj pa imamo, kar imamo,” je razočaran Mirko Odeb, eden od 48 obrtnikov, ki bi morali svojo dejavnost že lani jeseni preseliti v novo obrtno cono na Srminu. Zaradi že polletne zamude pri gradnji jih vse bolj mineva potrpljenje.

 Foto: Tina Simerl
Foto: Tina Simerl

SRMIN> Glavni izvajalec gradnje, podjetje Marc iz Ajdovščine, je koprskim obrtnikom, združenim v konzorcij, sprva obljubil, da bodo hale nared do lanske jeseni v skladu s pogodbenim rokom. Zaradi težav s podizvajalci so nato sporazumno podaljšali rok do 30. aprila, a tudi sredi maja se gradnja ne zdi nič bliže koncu.

Težave zaradi stavke Primorja

V podjetju Marc pojasnjujejo, da imajo težave z dobavitelji in podizvajalci. “Največji problem predstavlja dobava armiranobetonske montažne konstrukcije, ki jo dobavlja podizvajalec Primorje. Zaradi stavke v tem podjetju so dobave praktično ustavljene,” pravi predstavnik ajdovskega gradbinca Stane Randl. Dodaja, da podizvajalci ne izpolnjujejo pogodbenih obveznosti, zapleta pa se tudi pri plačilih. “Dobavitelji gradbenega materiala danes zahtevajo vnaprejšnje plačilo, kar zelo otežuje poslovanje,” pravi Randl. Zatrjuje, da se v Marcu trudijo nadaljevati delo in da bodo objekte končali v skladu z gradbeno dokumentacijo. Do kdaj, pa ne zna napovedati.

V konzorciju podjetnikov, ki ga vodi Dimitrij Vivoda, so bili doslej razumevajoči, a pojasnila in obljube iz Marca jih zdaj ne prepričajo več. “Še v tem mesecu bomo bolj odločno potegnili črto. Razmišljamo tudi o zamenjavi izvajalca. Pravico imamo prekiniti pogodbo z Marcem, saj je presegel vse roke,” je odločen Vivoda. Hkrati pa se zaveda, da takšna poteza utegne še podaljšati kalvarijo. Če odslovijo Marca, bo preteklo vsaj nekaj mesecev, dokler najdejo ustreznega gradbinca. Druga težava pa bi bila neskladnost gradbenih elementov. “Vsak izdeluje drugačne elemente. Vprašanje, če bi nove uspeli združiti z že postavljenimi,” je skeptičen Vivoda.

Posli padajo v vodo

Med tehtanjem možnih rešitev med obrtniki vse bolj naraščata zaskrbljenost in slaba volja. Zaradi zamude pri gradnji obrtne cone marsikateremu izmed njih nastaja poslovna škoda. “Ker sem računal na selitev v novo delavnico, sem kupil nove stroje in se dogovoril za določena dela, zdaj pa jih ne morem izvesti in zato izgubljam po 10.000 evrov na mesec,” pravi strugar Mirko Odeb iz Bertokov. “Marc je imel dobre reference, potem pa se je izkazalo, da smo dobili mačka v žaklju. Nastalih razmer sploh ne jemlje resno,” je prepričan.

Potrpljenje mineva tudi Miroslava Malinovića iz podjetja Moto sprint. “Še vedno moramo plačevati najemnino za stare prostore, hkrati pa vlagamo v urejanje novih na Srminu in banki odplačujemo kredit. Težave imamo pri organizaciji dela, določeni posli so zaradi tega že šli po vodi, drugi so v zraku. Najhuje je, da še vedno ni roka, do kdaj bodo predali hale v uporabo,” je razočaran.

Takšnih primerov je še veliko. Nekateri od obrtnikov so zaradi načrtovane selitve v nove hale na Srminu celo pustili službo v tujini. Pogosti sestanki, ki jih terjajo nastale razmere, jemljejo čas in energijo tudi direktorju konzorcija. “Verjemite, za svojo dejavnost imam komaj še kaj časa,” pravi Vivoda, a ne izgublja zagona: “Mi smo odločeni, da gremo do konca, z Marcem ali brez njega.” ILONA DOLENC


Najbolj brano